- I. Слово вчителя:
- II. Подання вірші М. Заболоцького.
- III. Подання вірші Ф.І. Тютчева
- IV. Завдання.
- V. Слово вчителя.
- VI. Проблемне завдання.
- VII. Організація рефлексії учнів.
- VIII
розділи: Російська мова
Тема уроку: Порівняльний аналіз віршів Ф.І. Тютчева "Весняна гроза" і Н.А. Заболоцького "Гроза". (Заняття елективного курсу)
мета:
- Виявити динаміку розвитку поглядів Н.А. Заболоцького і Ф.І. Тютчева на розмаїття навколишнього світу, розкрити символічний підтекст і різні смисли двох поетичних текстів.
- Сприяти рефлексії учнів.
- Формувати вміння робити порівняльний аналіз двох текстів, виявляти в них відмінності на інформативне- смисловому і прагматичному рівнях.
- Розвивати дослідницькі вміння учнів.
- Повторити і узагальнити знання про стилістичні можливості фонетики.
хід заняття
I. Слово вчителя:
Н.А. Заболоцький в статті "Думка - образ - музика" (1957), аналізуючи роботу поета, приходить до висновку: "Думка - образ - музика - ось ідеальна потрійність, до якої прагне поет".
Свій аналіз ми і будемо будувати, враховуючи зазначене триєдність, характерне для Заболоцького.
"Гроза" - одне з кращих віршів М. Заболоцького, зразок сучасної (філософської) лірики.
Завдання: запишіть свої асоціації, пов'язані з назвою вірша
II. Подання вірші М. Заболоцького.
- Скажіть, беручи до уваги зовнішні ознаки, про що цей вірш? Збіглися ваші асоціації з тими образами, які даються в поетичному тексті?
Про природу, натурфилософские вірші.
- Яка психологічна аналогія виникає?
подібна манера психологічної аналогії характерна і для Тютчева
III. Подання вірші Ф.І. Тютчева
- Якщо говорити про композиційному побудові, що ріднить обидва вірші?
Вірші діляться на дві симетричні частини, у Заболоцького починається зі порівняльного "Так ...".
Контрастна гра темного і світлого почав, між ними щодо чітка межа, яка розділяє вірші на рівні частини.
Заболоцький: I частина - тінь, сутінки, темна рука, ніч; II частина - светлоокая діва, чудовий блиск, біла хмара, сяючий дощ.
Тютчев: I частина - весняний, перший, в небі блакитному, гуркіт молоді, перли, нитки, сонце; II частина - потік, пташиний гамір, Нагорний, вторить, кубок.
Дослідницьке спостереження: підтвердіть або спростуйте за допомогою текстів віршів думка Ю.Айхенвальда: природа - «не безбарвний фон денних турбот, а важлива подія загальносвітової життя, від якої потерпають в індивідуальній душі".
- Чи є в віршах ліричний герой, яке її настрій, статична чи намальована картина, який ряд переважає: акустичний або візуальний?
Ліричний герой = авторське "я", у Тютчева і у Заболоцького підкреслено особистими дієсловами; у Заболоцького наближення грози сприймається зором і слухом; чергування глухих шиплячих з мелодійним "л", тиша з віддаленими перекатами (легла- злилася, зарніца- шевелітся- птах); у Тютчева: весенній- резвяся- іграя- грохочет- небе- гремят- гуркіт. Чудово працює звукопис в обох віршах.
IV. Завдання.
Основи тютчевского "світобудови" сформував в кінці XIX століття російський філософ В. Соловйов, за його словами, Тютчев особливо сильно відчував і ясно усвідомлював "ту таємничу основу всякої життя, - природного і людської, - основу, на якій грунтується і сенс космічного процесу, і доля людської душі, і вся історія людства ". Знайдіть цю "таємничу основу всякої життя" у Тютчева і Заболоцького.
- Нерідко головне зосереджено в заголовку. Чому у Тютчева "Весняна гроза", а у Заболоцького просто "Гроза"?
Висновок: у Тютчева - пробудження природи, пейзажно-філософська картина, яка говорить про те, наскільки глибокі роздуми поета про життя і смерті, про людину, про людство, яке Людина місце займає в світі, і в чому його Доля; повертається до вихідних темам пізнання людьми світу. Вплив на Заболоцького безперечно, але він у вирішенні цієї теми неповторний і самобутній, і в його самобутності і укладено спорідненість з філософською лірикою Тютчева, розвиток традицій Тютчева.
V. Слово вчителя.
Заболоцький зі шкільних років захопився природничими науками, став вдумливим читачем праць В.І.Вернадського, К. А. Тімірязєва, К.Е.Ціолковського, його захоплюють утопічні мрії про грандіозний перетворенні природи, при якому людина вже не задовольниться власним звільненням від усіх видів гніту і перестане чисто споживацьки і по-хижацькому ставитися до тварин і рослин. І це все відіб'ється в його оригінальній творчості, але центральна тема буде незмінна: складні взаємини людини і природи, думки про безсмертя і метаморфози матерії, про химерному ході еволюції і кругообігу речовин.
Знаючи, що ліричний герой Заболоцького відчував себе частиною природи, вірив, що людина не вмирає, а після смерті перевтілюється в інші матеріальні форми, знайдіть образні метафори, поясніть їх походження.
Природа у Заболоцького який суперечить людині, він як би розчинений в ній (зірниця, здригається від мук, сутінки захоплення, ніч натхнення, блискавка думки). Авторське "я" виражено в прямо позначеному почутті, що хвилює визнання, яке не тільки прямим є, але і передає внутрішній стан, що передує народженню вірша.
VI. Проблемне завдання.
Дослідники Е.А.Маймін і Е.В.Слініна відзначають: "У Заболоцького звичайні зіставлення природи і людини. Паралель "людина-природа" традиційна, вона пов'язана з фольклорною традицією. У "Грози" паралелізм дещо складніше. Гроза і поетичне натхнення, з'єднані психологічної паралеллю в перших двох строфах, зіставлені потім з подією, що має сенс таємничий і високий ".
- Як ви думаєте, в чому відмінність, велика складність паралелізму в зображенні природи в "Грози" і в фольклорній традиції?
- Чи згодні ви з тим, що в перших двох строфах "гроза і поетичне натхнення" з'єднані "психологічної паралеллю"? Якщо так, то в чому ви побачили наявність такої паралелі?
- Як ви думаєте, яка подія, що має "сенс таємничий і високий", згадують дослідники? У чому височина і таємничість цієї події?
У I частині-1-2 строфа: образ людини, охопленого муками творчості ( "тьма", маса дієслів, сум'яття душі людини-творця, він йде до світла в 3-4 строфі. У II частині-3-4 строфа містить розгорнуте порівняння ( "Так ..."), в "білому хмарі котиться слово", готове пролитися дощем на землю.
У рядку "Людський шерех ..." звукопис (сутінки, ніч, темна рука). "Віщий" - поетичний образ, що передає стан, коли почуття загострені, все враження об'єднуються вищої, миттєвої зосередженістю внутрішнього світу (перенесення наголоси в двох останніх рядках другої строфи, уповільнення, з 5-6-стопного анапеста до 4 ударних складів у 3-му вірші - б про більша протяжність ударних і додаткове ритмічне наголос в кінці вірша, враження громового гуркоту посилено і внутрішньої римою "громів - слів".
Висновок: у Заболоцького паралель "людина-природа" традиційна, вона психологічно з'єднує 1-2 строфу з 3-4, з тим, що станеться таємничого далі, в цьому символічний і узагальнений сенс, однак логічно нічого не пояснюється. Подібні піднімає порівняння, які предмет не прояснюють, але як би роблять його складніше і ще значніше є і в поезії Тютчева.
- височить неясним постає образ Светлоокая діви в "Грози", які можливі асоціативні значення?
Прихована ремінісценція міфу про Афродіту, веселка, яка з'являється після грози, народження заново душі людини, очищеної "грозовим" натхненням, творчістю, самої творчої силою природи; в цьому стані людина усвідомлює себе "над просторами кола земного". "Светлоокая діва" - новий міф, в якому збережено уявлення і про Афродіту, і про веселку - світ фантастичний, події в ньому урочисті, але нелогічні, сама поява діви в світі природи викликає дивні зміни: а) "... Трави падають в обморок, і направо біжать, і наліво побачив небо стада "(правильна симетрія підкреслює рух); б) велика пауза в кінці строфи (12 рядок - останній вірш вдвічі коротше попередніх); в) в останній строфі - урочистість події, захоплено до нього відношення (емоційний зачин, повтори посилюють враження всеохватного, нескінченного, "надмірного" простору.
Висновок: - Светлоокая діва - паралель грозі і натхнення, вона сама народжена і людською свідомістю, і грозовий природою. Це символ творчості природи і людини.
- Одночасно це і самостійний образ, що володіє владою над природою і словом: все змінюється з її появою в природі, змінюється і людина.
- Природа здатна сама творити слово, людина подолала розрив з нею, в світі існує в цей момент щаслива гармонія, все стає святковим і музично звучним (яскрава звукопис!)
VII. Організація рефлексії учнів.
Учитель: Давайте спробуємо відрефлексувати те, в якій послідовності ми провели лінгвістичне дослідження двох текстів, що і для чого робили в процесі інтерпретації тексту.
В ході бесіди учні виділяють наступні етапи роботи над текстом:
Звернення до заголовка тексту і побудова асоціацій, пов'язаних з ключовим словом, позначених в заголовку.
Первісне сприйняття тексту на емоційному рівні.
Лінгвістичне коментування композиційних особливостей текстів.
Вибір мовних одиниць тексту для лінгвістичного аналізу.
Виявлення системи художніх образів текстів (образ грози, образ світобудови, образ ліричного героя).
Розуміння авторської позиції.
Культурологічний контекст поетичних картин дійсності.
Виявлення індивідуально авторських особливостей стилю.
VIII
. Підведення підсумків роботи.Уявімо вищевикладений матеріал у вигляді такої таблиці:
Таблиця
У підсумку, Н.А.Заболоцкій, поет XX століття, чудовий учень поета XIX століття Ф.И.Тютчева. Для обох важливо філософське осмислення світу природи як стихії та світу Людини як творця. Сила поетичного натхнення у Тютчева народжує неповторний образ весняної грози, а Заболоцький, продовжуючи цю тему стверджує, що природа є самостійним чином, тому здатна сама творити слово.
14.02.2011
Скажіть, беручи до уваги зовнішні ознаки, про що цей вірш?Збіглися ваші асоціації з тими образами, які даються в поетичному тексті?
Яка психологічна аналогія виникає?
Чи є в віршах ліричний герой, яке її настрій, статична чи намальована картина, який ряд переважає: акустичний або візуальний?
Чому у Тютчева "Весняна гроза", а у Заболоцького просто "Гроза"?
Як ви думаєте, в чому відмінність, велика складність паралелізму в зображенні природи в "Грози" і в фольклорній традиції?
Чи згодні ви з тим, що в перших двох строфах "гроза і поетичне натхнення" з'єднані "психологічної паралеллю"?
Якщо так, то в чому ви побачили наявність такої паралелі?
Як ви думаєте, яка подія, що має "сенс таємничий і високий", згадують дослідники?
У чому височина і таємничість цієї події?