- мета уроку
- завдання уроку
- Вивчення нового матеріалу
- Закріплення вивченого матеріалу
- Домашнє завдання
- Відеоматеріал
Гіпермаркет знань >> Історія >> Історія 10 клас >> Історія: Епоха Великих географічних відкриттів. Завоювання Америки. повні уроки
мета уроку
дізнатися про особливості епохи Великих географічних відкриттів, про нові землі і їх першовідкривачів
завдання уроку
- зацікавити учнів у вивченні матеріалу
- розширити знання класу по даній темі
- сформувати в учнів уявлення про дану епоху
- сформувати у класу повагу до історії інших країн і народів
- удосконалити навички роботи з відеоматеріалом
план уроку
- Привітання та мотивація
- Вивчення нового матеріалу
- Закріплення вивченого матеріалу
- Домашнє завдання
- Висновок: питання, відповіді, обговорення
Хід уроку
Привітання та мотивація
Прийом 1. Привітання та оголошення теми
Привіт, дорогі учні! Сьогоднішня тема буде не новою для вас, але корисною в плані поповнення знань. Ми згадаємо все, що знали про Великих географічних відкриттях і дізнаємося дещо нове з допомогою моїх оповідань, ілюстрацій і відеоматеріалу.
Прийом 2. Перевірка відсутніх
Хто з учнів сьогодні відсутній на уроці? З яких причин?
Вивчення нового матеріалу
Початком епохи Великих географічних відкриттів вважають перше плавання Колумба через Атлантичний океан в 1492-1493рр. коли він відкрив Багамські острови, Кубу і Гаїті (Еспаньола). Друга експедиція відбулася в 1493-1496 рр, в результаті якої були відкриті острови з групи Малих Антильських, обстежена частина узбережжя Куби, яку Колумб прийняв за частину материка. Під час 3-го плавання (1498-1500 рр) було відкрито узбережжі Південної Америки (Поблизу гирла Оріноко і о.Трінідад). Паралельно з відкриттям нових земель пішла їх колонізація, яка супроводжувалася кривавими зіткненнями і грабежами тубільців. Четверта експедиція Колумба (1502-1504 рр) зайнялася обстеженням узбережжя в районі Гондурасу. Експедиції Колумба поклали початок завоювання Центральної і Південної Америки. Таким чином, був відкритий новий материк .
Х.Колумб
А шлях до Індії відкрили португальці, випередивши іспанців. Поштовхом до цього послужили успіхи Колумба. І в 1497 р Васко да Гама обігнув м.Доброі Надії і добрався до Індії, звідки благополучно повернувся з вантажем прянощів. Це був початок португальської експансії в Індії, Індокитаї, Індонезії. Отже, на початку ХVI ст. морський шлях в Індію і торгівля прянощами зосередилася в руках португальців. А це в свою чергу підштовхувало іспанська верхівку посилено шукати західний морський прохід до островів прянощів. З цією метою і була споряджена ескадра Ф. Магеллана , Що відправилася 20.IX.1519 р з порту Сан Лукар на захід. У листопаді він пройшов протоку, що носить його ім'я, і після 4-місячного плавання перетнув Тихий океан, досяг Філіппінська островів, де в сутичці з аборигенами загинув У 1521 р Залишки команди на одному з кораблів повернулися в Іспанію 6.IX .1522 р
Васко да Гама
Ф.Магеллана
За короткий період відбулося небувале розширення меж відомих європейцям частин планети. Після плавання Магеллана вже ні в кого не залишалося сумнівів про кулястості Землі, було встановлено зв'язок всіх океанів, але до пізнання внутрішніх частин Старого світу майже нічого не додалося. залишалися невідомої Австралія , Антарктида, північні узбережжя Азії і Північної Америки.
Географічні уявлення епохи Великих географічних відкриттів найбільш чітко позначилися на картах того часу, які набули широкого поширення завдяки книгодрукування і гравірування на міді. Необхідність зображення всієї поверхні земної кулі стимулювало розробку картографічних проекцій. Але точність карт була низькою, тому що не було задовільного методу визначення довготи, не велися інструментальні зйомки. Географічні описи складалися під сильним впливом Птолемея. Публікувалися його праці часто з доповненнями так званими "космографія". Найпопулярнішою і великою була космографія Себастіана Мюнстера, що витримала понад 40 видань на різних мовах. Починається вона згідно середньовічної традиції про створення світу, потім йдуть повідомлення з математичної географії, а основний зміст займає опис країн, переважно європейських. У книзі описів держав, генеалогії правителів, звичаїв населення і ін .. Описи окремих країн були нечисленні. Зате кращі успіхи спостерігалися в створенні докладних карт окремих країн і областей (Чехії, Польщі, Франції ).
К.Птолемей
У XVI ст. світовим центром торгівлі і промисловості став Антверпен і в Фландрії були створені значні картографічні твори, узагальнювали перші результати Великих географічних відкриттів Герард Меркатор, і Авраамом Ортелія. Меркатор - це Птолемей епохи відродження , Він склав карти всієї земної кулі. На його картах зображувався південно гіпотетичний материк "Terra australies". Він перший склав і використовував картографічні проекції. Меркатор вірно уявляв собі розподіл суші і моря на землі, тому для рівноваги він показав гіпотетичний материк в південній півкулі.
На рубежі XVI-XVII ст. ініціатива в дослідженнях Тихого океану і південних морів переходить до голландцям. Абель Тасман обійшов Австралію з півдня і довів, що вона не з'єднується з Південним материком; попутно він відкрив Тасманію і Нову Зеландію. Коли ще на морських шляхах панували Іспанія і Португалія англійці і голландці почали пошуки північно-східного морського проходу до Індії та Китаю.
Голландці спорядили кілька експедицій, найбільше значення з яких мала експедиція В. Баренца, яка обігнула з півночі Нову Землю. Але незабаром голландці захопили морський шлях в Індію і втратили інтерес до північно-східного проходу.
В. Баренц
Англійці шукали північно-західного морського проходу, вважаючи, що Північна Америка острів, який можна обійти з півночі.
Друга половина XVI ст., Перша половина XVII ст. ознаменувалася великими відкриттями росіян на Півночі азіатського материка. Після походів Єрмака росіяни швидко почали проникати на схід як сухопутним, так і морським шляхом. У 1610 р козаки досягли Єнісею. Трохи пізніше по Нижньої Тунгусці і Ангарі землепрохідці вийшли на Олену і Вилюй, а звідти в гирлі Олени і вздовж узбережжя прийшли до Яни і Індігірки. У 1639 р Іван Москвітін спустився по Алдану до гирла річки Маї, потім по ній вгору і вийшов до Охотського моря. Так вперше російські досягли північно-західній частині Тихого океану .
Повернувшись до Якутська, Москвітін рекомендував спорядити 1000 чоловік з гарматами для освоєння краю.
У пошуках багатих Мережеві лігвищ і багатою соболями р.Анадір була споряджена експедиція, яка в 1648 р на кількох судах вийшла з Колими і попрямувала на схід. Учасником експедиції був козак С. Дежнев. Буря розкидала суду і Дежньов обігнув північно-східний виступ Азії і практично вийшов в Тихий океан, де їх викинуло на берег. Зазімувавши на Анадирі, Дежньов зі своєю групою піднялися вгору по річці і заснували ясачних зимовище. Зібравши велику кількість Мережеві зуба, Дежньов в 1660 р повернувся на Колиму, звідти морем на нижню Лену і в Якутськ, а потім до Москви. Дежньов склав малюнки Анадиря, частини р.Анюя (притоки Колими), коротко описав природу Анадирського краю. У 1898 р за клопотанням Географічного товариства "Великому кам'яному носу" було присвоєно ім'я Дежньова.
С. Дежнев
Закріплення вивченого матеріалу
Завдання: письмово відповісти на наведені нижче питання
Яке значення першої подорожі навколо світу Ф. Магеллана?
Які Великі географічні відкриття ви можете назвати?
Домашнє завдання
- Вивчити матеріал теми за підручником
- Уявіть, що ви моряк, чий корабель щойно прибув на раніше невідому землю. Ви - першовідкривач. Напишіть есе за даними мотивами.
Висновок: питання, відповіді, обговорення
Скласти таблицю "Позитивні і негативні наслідки ВГО"
Позитивні наслідки ВГО Негативні наслідки ВГО
Учитель також відповідає на вопросси класу, якщо такі є, роз'яснює незрозумілі моменти, дякує клас за роботу на уроці і прощається.
Відеоматеріал
використані джерела
- Урок на тему "Великі географічні відкриття" Золотухиной Н. Г., вчителі історії та суспільствознавства МОУ СЗШ №69 Воронежа
- Презентація до уроку на тему "Великі географічні відкриття" Золотухиной Н. Г., вчитель історії і суспільствознавства МОУ СЗШ №69 Воронежа
- Гра-подорож по темі "Великі географічні відкриття" Шишенін З. Н., вчителі історії (festival.1september.ru)
- Носков В. В., Климов О. Ю. Загальна історія . 10 клас. Підручник. Базовий рівень - Вентана-Граф, 2011 р
- www.geosite.com.ru
Над уроком працювали:
Золотухіна Н. Г.
ШішенінаЗ. Н.
Любименко В.В.
Скомпонувати і відредаговане Любименко В.В.
Поставити питання про сучасній освіті, висловити ідею або вирішити назрілу проблему Ви можете на освітньому форумі , Де на міжнародному рівні збирається освітня рада свіжої думки і дії. створивши блог, Ви не тільки підвищите свій статус, як компетентного викладача, але і зробите вагомий внесок в розвиток школи майбутнього. Гільдія Лідерів Освіти відкриває двері для фахівців вищого рангу і запрошує до співпраці в напрямку створення кращих в світі шкіл.
> Історія > Історія 10 клас
З яких причин?Магеллана?
Які Великі географічні відкриття ви можете назвати?