Топ новостей


РЕКЛАМА



Календарь

КК РФ ст.275 Державна зрада

Головна » юристу » Кримінальний кодекс РФ »Стаття 275. Державна зрада
Повернутися назад на Кримінальний кодекс РФ

Стаття 275 КК РФ:

Державна зрада, тобто вчинені громадянином Російської Федерації шпигунство, видача іноземній державі, міжнародній або іноземній організації або їх представникам відомостей, що становлять державну таємницю, довірену особі або стала відомою йому по службі, роботі, навчанні або в інших випадках, передбачених законодавством Російської Федерації, або надання фінансової, матеріально-технічної , консультаційної чи іншої допомоги іноземній державі, міжнародній або іноземній організації або їх представникам у діяльності, спрямованої проти безопа ності Російської Федерації, - карається позбавленням волі на строк від дванадцяти до двадцяти років зі штрафом у розмірі до п'ятисот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або в розмірі заробітної плати або іншого доходу засудженого за період до трьох років або без такого та з обмеженням волі на строк до двох років. Примітка. Особа, яка вчинила злочини, передбачені цією статтею, а також статтями 276 та 278 цього Кодексу, звільняється від кримінальної відповідальності , Якщо воно добровільним і своєчасним повідомленням органам влади або іншим чином сприяло запобіганню подальшого шкоди інтересам Російської Федерації і якщо в його діях не міститься інше складу злочину .



Коментар до статті 275 КК РФ:

1. Висока суспільна небезпека державної зради полягає в тому, що з володіння держави йдуть відомості, що становлять державну таємницю. Дії зрадника здатні завдати колосальної економічної та політичної шкоди державі, спричинити за собою зрив перспективних наукових досліджень, викликати ускладнення в міждержавних зв'язках аж до розриву дипломатичних відносин. Незворотної шкоди несуть в собі дії зрадника в роки війни або військового конфлікту.
Суть державної зради полягає в акті зради, тобто надання громадянином Росії допомоги іноземній державі, міжнародній або іноземній організації або їх представникам у проведенні діяльності, спрямованої проти безпеки Російської Федерації. Закон передбачає відповідальність за спеціальні форми надання допомоги (шпигунство і видачу державної таємниці). Інше надання допомоги включає ті діяння, які не утворюють шпигунства і видачі, але спрямовані на шкоду безпеці Російської Федерації.
Безпека як об'єкт злочинного посягання означає стан захищеності особистості, суспільства і держави від загроз ззовні і всередині країни. Загроза може бути звернена практично в будь-яку територію, що охороняється державою сферу суспільних відносин: політику , Економіку, екологію, науку, культуру і т.д.
У попередній редакції ст. 275 КК об'єктом злочину передбачалася зовнішня безпека Російської Федерації. Однак наукові дослідження і практика показали, що збиток від зради наноситься і зовнішньої, і внутрішньої безпеки. Тому законодавець застосував узагальнюючий термін - "безпека".
Предметом державної зради виступають відомості, що становлять державну таємницю. Відповідно до п. 4 ст. 29 Конституції РФ "перелік відомостей, що становлять державну таємницю, визначається федеральним законом".
Державну таємницю утворюють охоронювані державою відомості в області його військової, зовнішньополітичної, економічної, розвідувальної, контррозвідувальної і оперативно-розшукової діяльності, вихід яких з володіння може завдати шкоди безпеці Російської Федерації (ст. 5 Закону Російської Федерації "Про державну таємницю"). У зазначеному Законі дається перелік відомостей, що становлять державну таємницю (Відомості Верховної. N 41. У розділі ст. 8220). Вичерпний ж відкритий Перелік відомостей, віднесених до державної таємниці, затверджений Указом Президента РФ N 1203 "Про затвердження Переліку відомостей, віднесених до державної таємниці".

Державну таємницю не можуть складати ряд відомостей (наприклад, про екологічну безпеку Росії, стан злочинності та інші), що обумовлено інтересами конституційного забезпечення прав громадян на інформацію.
Адресатами державної зради є: іноземна держава, міжнародна або іноземна організація чи їх представники.
Іноземна держава при здійсненні даного злочину фігурує в особі його офіційних органів і перш за все спецслужб.
Іноземна організація може бути і державної, і недержавної (різні об'єднання, спілки, товариства і т.д. - незалежно від їх професійної та творчої спрямованості).
Міжнародна організація може перебувати на території іноземної держави або на території Росії. У спеціальній літературі виділяють критерії визнання організації міжнародної: це об'єднання держав на основі міжнародного договору або іншого установчого нормативного акта; наявність в організації системи постійно діючих органів; наявність представництва на території двох і більше держав; досягнення спеціальної мети - вирішення певних статутними документами завдань, що відповідають загальновизнаним принципам і нормам міжнародного права.
Представниками іноземної держави, міжнародної або іноземної організації є їх офіційні особи (члени урядових делегацій, співробітники дипломатичного корпусу, співробітники іноземних спецслужб, члени іноземних недержавних організацій і т.д.), а також інші (неофіційні) особи, що діють за їх дорученням.

2. Об'єктивна сторона державної зради виражається в трьох формах: а) шпигунство; б) видача державної таємниці; в) інше надання допомоги іноземній державі, міжнародній або іноземній організації або їх представникам у проведенні діяльності, спрямованої проти безпеки Російської Федерації. Об'єктивні ознаки шпигунства розкриваються в ст. 276 КК (див. Коментар до даної статті).
Видача державної таємниці виражається в діях, пов'язаних з передачею іноземній державі, міжнародній або іноземній організації або їх представникам зазначених відомостей особою, якій вони були довірені або стали відомі по службі або роботі або стали надбанням особи іншим шляхом, за винятком їх збирання або викрадення. У цьому полягає відмінність видачі державної таємниці від шпигунства, при якому збираються і передаються або зберігаються з метою передачі відомості, якими особа не має в своєму розпорядженні по службі (роботі). Наприклад, Т., будучи провідним інженером режимного НДІ, за своєю ініціативою встановив злочинний зв'язок з іноземною спецслужбою і видав відомі йому по роботі відомості, що становлять державну таємницю.
Закінченим злочином видача визнається з моменту переходу відомостей, що становлять державну таємницю, на адресу іноземної держави, міжнародної або іноземної організації або їх представників.
Можуть мати місце стадії приготування або замаху на злочин (наприклад, замах утворює затримання винного при спробі передати відомості зазначеним адресатам).
Інше надання допомоги іноземній державі, міжнародній або іноземній організації або їх представникам у проведенні діяльності проти безпеки Російської Федерації представлено в диспозиції у вигляді типових, хоча і не вичерпних форм надання допомоги: фінансова, матеріально-технічна, консультативна чи інша допомога, спрямовані на надання сприяння в проведенні розвідувальної та іншої діяльності проти основ конституційного ладу і безпеки Російської Федерації, якщо вони не охоплюються вищезазначеними і формами державної зради. Об'єктивно надання допомоги пов'язано з встановленням контакту (зв'язку) громадянином Росії з іноземною державою, міжнародною або іноземною організацією або їх представниками та вчиненням за їх завданням:
а) інших (крім державної зради) злочинів проти основ конституційного ладу і безпеки держави;
б) діянь, що не утворюють ознак зазначених злочинів, але завдають шкоди безпеці Росії.

У першому випадку дії винного кваліфікуються за сукупністю злочинів: державна зрада і конкретний злочин даного виду (посягання на життя державного чи громадського діяча (ст. 277), диверсія (ст. 281), збройний заколот (ст. 279) і т.д. ).
У другому випадку коло діянь різноманітний і не має вичерпного переліку. Об'єктивно надання допомоги схоже з пособніческіе діями в контакті з іноземною державою, міжнародною або іноземною організацією або їх представником. Об'єднуючим початком є ​​їх спрямованість проти безпеки Росії. Це можуть бути: вербування агентури для іноземної спецслужби, підбір для неї явочних і конспіративних квартир, надання сприяння іноземним емісарам і кадровим розвідникам у придбанні документів прикриття, влаштуванні на роботу, пов'язану з доступом до державних секретів, і т.п. Надання допомоги може бути як в мирний, так і воєнний час.
Злочин вважається закінченим з моменту фактичного надання допомоги. Можуть мати місце стадії вчинення злочину. Приготування утворюють: розробка плану надання допомоги, створення умов для встановлення і здійснення контакту з адресатами, приведення в систему, зручну для видачі тих відомостей і можливостей, якими володіє дана особа, і т.д. Як замах кваліфікуються: невдала спроба надати конкретну допомогу, вчинити дії, спрямовані на надання допомоги, якої іноземна розвідка з якихось причин не змогла скористатися, і т.п.

Наприклад, С. підготував і таємно підкинув на територію одного з іноземних генконсульств в Санкт-Петербурзі пакет з листом, в якому виклав своє прохання про конспіративній зустрічі з представником консульства для обговорення умов його співпраці. Не дочекавшись відповіді, С. повторно виготовив і підкинув на територію того ж консульства пакет з двома рукописними документами.
У першому документі С. заявив про свою готовність співпрацювати зі спецслужбою і призначив зустріч в обумовленому місці. У другому документі С., підкреслюючи серйозність своїх намірів, виклав відомості про дійсний і умовному найменуванні, дислокації, штатному складі та бойової задачі однієї з військових частин, а також висловив готовність за матеріальну винагороду видати і інші відомі йому відомості військового характеру.
Прибувши на обумовлену зустріч на Площа мистецтв, С. вступив в контакт з оперативним працівником контррозвідки, якого прийняв за представника генконсульства. У бесіді з ним підтвердив свої наміри щодо надання допомоги в проведенні діяльності проти своєї країни. На черговій зустрічі з "дипломатом" С. був затриманий з черговою партією документів, що містять відомості, що становлять державну таємницю. Санкт-Петербурзький міський суд, розглянувши матеріали попереднього слідства, кваліфікував дії С. як замах на зраду у формі надання допомоги іноземній державі в проведенні діяльності, спрямованої проти безпеки Росії і замах на зраду у формі видачі відомостей, що становлять державну таємницю.

3. Суб'єктивна сторона державної зради характеризується виною у формі прямого умислу, при якому особа усвідомлює суспільно небезпечний характер дій, зазначених у диспозиції даної статті, і бажає їх здійснити. Чи підлягає встановленню і спрямованість умислу - завдати шкоди безпеці Росії. При цьому мотиви можуть бути найрізноманітнішими: користь, помста, націоналістичні спонуки та т.д. Мотиви не вказані в даній нормі, проте вони мають велике значення в розкритті механізму вчинення злочину, визначенні ступеня вини та призначення покарання.

4. Суб'єктом (виконавцем) державної зради визнається тільки громадянин Росії, осудний, яка досягла шістнадцятирічного віку, тобто спецсуб'єктів. Співучасниками ж злочину (крім виконавця) можуть бути і іноземні громадяни, і особи без громадянства.
При видачі відомостей, що становлять державну таємницю, суб'єктом може бути лише особа, якій зазначені відомості були довірені або стали відомі по службі, роботі, навчанні або в інших випадках, передбачених законодавством Російської Федерації. При цьому диспозиція Федерального закону може бути бланкетной, і для встановлення юридично необхідних ознак диспозиції статті повинні використовуватися підзаконні нормативні правові акти.
Питання про суб'єкта видачі відомостей неоднозначно трактується в спеціальній юридичній літературі. Наприклад, деякі автори вважають, що спосіб отримання інформації під час видачі є несуттєвим обставиною (знайшов загублений кимось документ, випадково став свідком розголошення відомостей, таємниценосіям і т.д.), тим більше що в чинному КК до внесення в нього змін про це прямо не говорилося.

адміністративна відповідальність
Судова влада
мирова угода
злочин


назад | | вгору

Реклама



Новости