діє Редакція від 07.05.2013 Детальна інформація Найменування документ ЗАКОН від 27.05.2003 N 58-ФЗ (ред. Від 07.05.2013 зі змінами, які вступили в силу з 19.05.2013) "Про СИСТЕМІ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ" Вид документа закон, який взяв орган президент рф, гд рф, сф рф Номер документа 58-ФЗ Дата прийняття 31.05.2003 Дата редакції 07.05.2013 Дата реєстрації в Мінюсті 01.01.1970 Статус діє Публікація
- В даному виді документ опублікований не був
- Документ в електронному вигляді ФАПСИ, НТЦ "Система"
- (В ред. Від 27.05.2003 - "Російська газета", N 104, 31.05.2003;
- "Парламентська газета", N 98, 31.05.2003;
- "Збори законодавства РФ", N 22, 02.06.2003, ст. 2063;
- "Бюлетень Мінпраці Росії", N 6, 2003)
ЗАКОН від 27.05.2003 N 58-ФЗ (ред. Від 07.05.2013 зі змінами, які вступили в силу з 19.05.2013) "Про СИСТЕМІ ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ РОСІЙСЬКОЇ ФЕДЕРАЦІЇ"
27 травня 2003 р N 58-ФЗ
прийнято
державною Думою
25 квітня 2003 року
схвалено
радою Федерації
14 травня 2003 року
Справжнім Федеральним законом відповідно до Конституцією Російської Федерації визначаються правові та організаційні основи системи державної служби Російської Федерації, в тому числі системи управління державною службою Російської Федерації.
Глава 1. Загальні положення Стаття 1. Державна служба Російської Федерації
1. Державна служба Російської Федерації (далі - державна служба) - професійна службова діяльність громадян Російської Федерації (далі - громадяни) щодо забезпечення виконання повноважень:
Російської Федерації;
федеральних органів державної влади, інших федеральних державних органів (далі - федеральні державні органи);
суб'єктів Російської Федерації;
органів державної влади суб'єктів Російської Федерації, інших державних органів суб'єктів Російської Федерації (далі - державні органи суб'єктів Російської Федерації);
осіб, що заміщають посади, встановлювані Конституцією Російської Федерації, федеральними законами для безпосереднього виконання повноважень федеральних державних органів (далі - особи, які заміщають державні посади Російської Федерації);
осіб, що заміщають посади, встановлюються конституціями, статутами, законами суб'єктів Російської Федерації для безпосереднього виконання повноважень державних органів суб'єктів Російської Федерації (далі - особи, які заміщають державні посади суб'єктів Російської Федерації).
2. Діяльність осіб, що заміщають державні посади Російської Федерації, та осіб, що заміщають державні посади суб'єктів Російської Федерації, справжнім Федеральним законом не регулюється.
Стаття 2. Система державної служби1. Система державної служби включає в себе наступні види державної служби:
державна цивільна служба;
військова служба;
правоохоронна служба.
2. Державна цивільна служба підрозділяється на федеральну державну цивільну службу і державну цивільну службу суб'єкта Російської Федерації.
3. Військова служба і правоохоронна служба є видами федеральної державної служби.
Інші види федеральної державної служби встановлюються шляхом внесення змін і доповнень до цього Федеральний закон.
4. Правове регулювання та організація федеральної державної цивільної служби знаходяться у веденні Російської Федерації. Правове регулювання державної цивільної служби суб'єкта Російської Федерації знаходиться в спільному веденні Російської Федерації і суб'єктів Російської Федерації, а її організація - у веденні суб'єкта Російської Федерації.
Стаття 3. Основні принципи побудови і функціонування системи державної служби1. Основними принципами побудови і функціонування системи державної служби є:
федералізм, що забезпечує єдність системи державної служби та дотримання конституційного розмежування предметів ведення і повноважень між федеральними органами державної влади та органами державної влади суб'єктів Російської Федерації (далі - державні органи);
законність;
пріоритет прав і свобод людини і громадянина, їх безпосередня дія, обов'язковість їх визнання, дотримання і захисту;
рівний доступ громадян до державної служби;
єдність правових і організаційних основ державної служби, яка передбачає законодавче закріплення єдиного підходу до організації державної служби;
взаємозв'язок державної служби і муніципальної служби;
відкритість державної служби та її доступність громадському контролю, об'єктивне інформування суспільства про діяльність державних службовців;
професіоналізм і компетентність державних службовців;
захист державних службовців від неправомірного втручання в їх професійну службову діяльність як державних органів і посадових осіб, так і фізичних і юридичних осіб.
2. Реалізація принципів побудови і функціонування системи державної служби забезпечується федеральними законами про види державної служби. Зазначеними федеральними законами можуть бути передбачені також інші принципи побудови і функціонування видів державної служби, враховують їх особливості.
Стаття 4. Федеральна державна служба
Федеральна державна служба - професійна службова діяльність громадян щодо забезпечення виконання повноважень Російської Федерації, а також повноважень федеральних державних органів та осіб, що заміщають державні посади Російської Федерації.
Стаття 5. Державна цивільна служба
1. Державна цивільна служба - вид державної служби, що представляє собою професійну службову діяльність громадян на посадах державної цивільної служби із забезпечення виконання повноважень федеральних державних органів, державних органів суб'єктів Російської Федерації, осіб, що заміщають державні посади Російської Федерації, та осіб, що заміщають державні посади суб'єктів Російської Федерації.
2. Федеральна державна цивільна служба - професійна службова діяльність громадян на посадах федеральної державної цивільної служби із забезпечення виконання повноважень федеральних державних органів та осіб, що заміщають державні посади Російської Федерації.
3. Державна цивільна служба суб'єкта Російської Федерації - професійна службова діяльність громадян на посадах державної цивільної служби суб'єкта Російської Федерації щодо забезпечення виконання повноважень суб'єкта Російської Федерації, а також повноважень державних органів суб'єкта Російської Федерації та осіб, що заміщають державні посади суб'єкта Російської Федерації.
Стаття 6. Військова служба
Військова служба - вид федеральної державної служби, що представляє собою професійну службову діяльність громадян на військових посадах або нема на військових посадах у випадках і на умовах, передбачених федеральними законами і (або) нормативними правовими актами Президента Російської Федерації, в Збройних Силах Російської Федерації, інших військах , військових (спеціальних) формуваннях та органах, які здійснюють функції щодо забезпечення оборони і безпеки держави. Таким громадянам присвоюються військові звання.
(В ред. Федерального закону від 06.07.2006 N 105-ФЗ )
Стаття 7. Правоохоронна службаПравоохоронна служба - вид федеральної державної служби, що представляє собою професійну службову діяльність громадян на посадах правоохоронної служби в державних органах, службах та установах, які здійснюють функції по забезпеченню безпеки, законності і правопорядку, боротьби зі злочинністю, захисту прав і свобод людини і громадянина. Таким громадянам присвоюються спеціальні звання і класні чини.
Стаття 8. Посади державної служби
1. Посади державної служби засновуються федеральним законом або іншим нормативно-правовим актом Російської Федерації, законом або іншим нормативно-правовим актом суб'єкта Російської Федерації.
2. Посади державної служби поділяються на:
посади федеральної державної цивільної служби;
посади державної цивільної служби суб'єкта Російської Федерації;
військові посади;
посади правоохоронної служби.
3. У федеральному державному органі можуть бути засновані посади державної служби різних видів.
4. Посади державної служби розподіляються по групах і (або) категоріям відповідно до федеральними законами про види державної служби та законами суб'єктів Російської Федерації про державну цивільну службу суб'єктів Російської Федерації.
Співвідношення посад федеральної державної цивільної служби, військових посад і посад правоохоронної служби визначається указом Президента Російської Федерації.
Абзац третій - Втратив чинність.
(В ред. Федерального закону від 28.12.2010 N 419-ФЗ )
5. Кваліфікаційні вимоги до громадян для заміщення посад державної служби встановлюються федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації, а також законами та іншими нормативно-правовими актами суб'єктів Російської Федерації.
6. У федеральному державному органі та державному органі суб'єкта Російської Федерації можуть бути передбачені посади, які не є посадами державної служби. Трудова діяльність працівників, що заміщають такі посади, регулюється законодавством Російської Федерації про працю.
Стаття 9. Реєстри посад державної служби
1. Реєстр посад федеральної державної служби утворюють:
переліки посад федеральної державної цивільної служби;
переліки типових військових посад;
переліки типових посад правоохоронної служби.
2. Переліки, зазначені в пункті 1 цієї статті, затверджуються Президентом Російської Федерації.
3. Реєстр посад державної цивільної служби суб'єкта Російської Федерації затверджується законом або іншим нормативно-правовим актом суб'єкта Російської Федерації.
Пункт 4. - Втратив чинність.
(В ред. Федерального закону від 28.12.2010 N 419-ФЗ )
Стаття 10. Державні службовці1. Федеральний державний службовець - громадянин, який здійснює професійну службову діяльність на посаді федеральної державної служби і отримує грошове утримання (винагорода, постачання) за рахунок коштів федерального бюджету.
2. Державний цивільний службовець суб'єкта Російської Федерації - громадянин, який здійснює професійну службову діяльність на посади державної цивільної служби суб'єкта Російської Федерації і отримує грошове утримання (винагороду) за рахунок коштів бюджету відповідного суб'єкта Російської Федерації. У випадках, передбачених федеральним законом, державний цивільний службовець суб'єкта Російської Федерації може отримувати грошове утримання (винагороду) також за рахунок коштів федерального бюджету.
3. Наймачем федерального державного службовця є Російська Федерація, державного цивільного службовця суб'єкта Російської Федерації - відповідний суб'єкт Російської Федерації.
4. Правове становище (статус) федерального державного службовця та державного службовця суб'єкта Російської Федерації, в тому числі обмеження, зобов'язання, правила службової поведінки, відповідальність, а також порядок вирішення конфлікту інтересів і службових спорів встановлюється відповідним федеральним законом про вид державної служби.
Глава 2. Загальні умови ДЕРЖАВНОЇ СЛУЖБИ Стаття 11. Формування кадрового складу державної служби1. Формування кадрового складу державної служби забезпечується:
створенням федерального кадрового резерву, кадрового резерву в федеральному державному органі, кадрового резерву суб'єкта Російської Федерації, кадрового резерву в державному органі суб'єкта Російської Федерації для заміщення посад державної служби, а також ефективним використанням зазначених кадрових резервів;
розвитком професійних якостей державних службовців;
оцінкою результатів професійної службової діяльності державних службовців в ході проведення атестації або складання кваліфікаційного іспиту;
створенням можливостей для посадової (службової) зростання державних службовців;
використанням сучасних кадрових технологій;
застосуванням освітніх програм, федеральних державних освітніх стандартів і федеральних державних вимог.
(В ред. Від Федерального закону від 01.12.2007 N 309-ФЗ )
ротацією державних службовців.
(В ред. Федерального закону від 06.12.2011 N 395-ФЗ )
2. Федеральними законами про види державної служби та іншими нормативно-правовими актами Російської Федерації встановлюються порядок вступу на державну службу та заміщення вакантних посад державної служби на конкурсних засадах, умови формування конкурсних комісій, правила опублікування інформації про конкурси в засобах масової інформації, а також передбачається інший порядок вступу на державну службу та заміщення вакантних посад державної служби.
3. Підготовка громадян для проходження державної служби здійснюється в формах, встановлених федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації.
4. Перепідготовка, підвищення кваліфікації та стажування державних службовців здійснюються відповідно до федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації, законами та іншими нормативно-правовими актами суб'єктів Російської Федерації.
5. Федеральними законами про види державної служби можуть бути встановлені особливості ротації державних службовців, які враховують специфіку проходження державної служби відповідного виду.
(В ред. Федерального закону від 06.12.2011 N 395-ФЗ )
Стаття 12. Надходження на державну службу, її проходження та припинення
1. На державну службу за контрактом має право діяти громадяни, які володіють державною мовою Російської Федерації і досягли віку, встановленого федеральним законом про вид державної служби для проходження державної служби даного виду.
Федеральним законом про вид державної служби або законом суб'єкта Російської Федерації можуть бути встановлені додаткові вимоги до громадян при вступі на державну службу за контрактом.
2. Умови контрактів, порядок їх укладення, а також підстави і порядок припинення їх дії встановлюються відповідно до федеральним законом про вид державної служби.
3. Відповідно до федеральним законом про вид державної служби контракт може укладатися з громадянином:
на невизначений термін;
на певний термін;
на термін навчання в освітній установі професійної освіти та на певний термін державної служби після його закінчення.
4. Федеральним законом про вид державної служби визначається граничний вік перебування на державній службі даного виду.
5. Проходження державної служби включає в себе призначення на посаду, присвоєння класного чину, дипломатичного рангу, військового і спеціального звання, атестацію або кваліфікаційний іспит, а також інші обставини (події) відповідно до цього Закону, федеральними законами про види державної служби та іншими нормативно-правовими актами Російської Федерації, законами та іншими нормативно-правовими актами суб'єктів Російської Федерації.
6. Підстави припинення державної служби, в тому числі підстави звільнення в запас або у відставку державного службовця, встановлюються федеральними законами про види державної служби.
Стаття 13. Класні чини, дипломатичні ранги, військові та спеціальні звання1. Відповідно до федеральними законами про види державної служби громадянам, які проходять федеральну державну службу, присвоюються класні чини, дипломатичні ранги, військові та спеціальні звання.
Відповідно до федеральним законом про вид державної служби для громадян, що проходять державну цивільну службу суб'єктів Російської Федерації, встановлюються класні чини.
2. Спільними умовами присвоєння, збереження класних чинів, дипломатичних рангів, військових і спеціальних звань є:
послідовне присвоєння класного чину, дипломатичного рангу, військового і спеціального звання по закінченні встановленого часу перебування в певному класному чині, дипломатичному ранзі, військовому і спеціальному званні після їх присвоєння вперше;
привласнення класного чину, дипломатичного рангу, військового і спеціального звання державного службовця відповідно до замещаемой посадою федеральної державної служби;
дострокове присвоєння як заходи заохочення класного чину, дипломатичного рангу, військового і спеціального звання або присвоєння класного чину, дипломатичного рангу, військового і спеціального звання на один ступінь вище класного чину, дипломатичного рангу, військового і спеціального звання, передбачених для замещаемой посади федеральної державної служби відповідно до федеральним законом про вид державної служби;
збереження присвоєного класного чину, дипломатичного рангу, військового і спеціального звання при звільненні від замещаемой посади федеральної державної служби або звільнення з федеральної державної служби.
Позбавлення присвоєного класного чину, дипломатичного рангу, військового і спеціального звання можливе за рішенням суду.
3. При перекладі державного службовця з державної служби одного виду на державну службу іншого виду раніше присвоєний класний чин, дипломатичний ранг, військове і спеціальне звання, а також період перебування у відповідному класному чині, дипломатичному ранзі, військовому і спеціальному званні враховується при присвоєнні класного чину , дипломатичного рангу, військового і спеціального звання по новому виду державної служби відповідно до федеральними законами про види державної служби та іншими нормат вним правовими актами Російської Федерації.
4. Співвідношення класних чинів, дипломатичних рангів, військових і спеціальних звань встановлюється указом Президента Російської Федерації.
5. Класні чини державної цивільної служби суб'єкта Російської Федерації присвоюються з урахуванням положень цієї статті у порядку, встановленому нормативно-правовими актами відповідного суб'єкта Російської Федерації.
Стаття 14. Стаж (загальна длительность) державної служби. Персональні дані державних СЛУЖБОВЦІВ
1. Стаж (загальна тривалість) державної служби визначається відповідно до федеральними законами про види державної служби, про державне пенсійне забезпечення громадян Російської Федерації, проходили державну службу, та їх сімей і законами суб'єктів Російської Федерації.
2. До стажу (загальну тривалість) державної служби одного виду відповідно до федеральними законами про види державної служби, про державне пенсійне забезпечення громадян Російської Федерації, проходили державну службу, та їх сімей і законами суб'єктів Російської Федерації включаються тривалість державної служби інших видів, а також періоди заміщення державних посад Російської Федерації, державних посад суб'єктів Російської Федерації, виборних муніципальних посадові особи, ск й молодший на постійній основі, і муніципальних посад муніципальної служби.
3. Персональні дані державних службовців, відомості про їх професійної службової діяльності та про стаж (про загальну тривалість) державної служби вносяться в особисті справи і документи обліку державних службовців. Ведення та зберігання зазначених справ і документів здійснюються відповідно до федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації, законами та іншими нормативно-правовими актами суб'єктів Російської Федерації.
4. Форма і порядок ведення, обліку та зберігання документів, що підтверджують професійну службову діяльність державних службовців, встановлюються федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації, законами та іншими нормативно-правовими актами суб'єктів Російської Федерації.
5. Персональні дані, внесені в особисті справи і документи обліку державних службовців, є персоніфікованими і у випадках, встановлених федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації, відносяться до відомостей, що становлять державну таємницю, а в інших випадках до відомостей конфіденційного характеру.
(В ред. Федерального закону від 07.05.2013 N 99-ФЗ )
Стаття 15. Реєстри державних службовців1. У федеральному державному органі та державному органі суб'єкта Російської Федерації ведуться, в тому числі на електронних носіях, реєстри державних службовців, які формуються на основі персональних даних державних службовців.
2. Відомості, внесені до реєстру федеральних державних службовців в федеральному державному органі та в реєстри державних службовців суб'єктів Російської Федерації в державних органах суб'єктів Російської Федерації, у випадках, встановлених федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації, відносяться до відомостей, що становлять державну таємницю , а в інших випадках до відомостей конфіденційного характеру.
Пункти 3-7. - Втратили чинність.
(В ред. Федерального закону від 28.12.2010 N 419-ФЗ )
Глава 3. СИСТЕМА УПРАВЛІННЯ ДЕРЖАВНОЮ СЛУЖБОЮ Стаття 16. Управління державною службоюСистема управління державною службою створюється на федеральному рівні і на рівні суб'єктів Російської Федерації з метою координації діяльності державних органів при вирішенні питань вступу на державну службу, формування кадрового резерву, проходження та припинення державної служби, використання кадрового резерву для заміщення посад державної служби, підготовки, перепідготовки , підвищення кваліфікації та стажування державних службовців, проведення ротації державних служащ , А також з метою здійснення позавідомчого контролю за дотриманням в державних органах федеральних законів, інших нормативних правових актів Російської Федерації, законів та інших нормативних правових актів суб'єктів Російської Федерації про державну службу.
(В ред. Федеральних законів від 28.12.2010 N 419-ФЗ , від 06.12.2011 N 395-ФЗ )
Стаття 17. Кадровий резерв для заміщення посад державної службиДля заміщення посад державної служби створюються федеральний кадровий резерв, кадровий резерв у федеральному державному органі, кадровий резерв суб'єкта Російської Федерації і кадровий резерв в державному органі суб'єкта Російської Федерації.
Стаття 18. Фінансування державної служби та програми її реформування і розвитку
1. Фінансування федеральної державної служби та державної цивільної служби суб'єкта Російської Федерації здійснюється за рахунок коштів відповідно федерального бюджету і бюджету відповідного суб'єкта Російської Федерації в порядку, встановленому федеральними законами та іншими нормативними правовими актами Російської Федерації, законами та іншими нормативно-правовими актами суб'єктів Російської Федерації.
2. Удосконалення системи державної служби здійснюється шляхом реалізації федеральних програм реформування і розвитку федеральної державної служби та відповідних програм суб'єктів Російської Федерації.
Стаття 18.1. Військова служба в Російській Федерації іноземних громадян(В ред. Федерального закону від 11.11.2003 N 141-ФЗ )
У Російській Федерації відповідно до федеральним законом передбачається надходження іноземних громадян на військову службу за контрактом та проходження ними військової служби.
На зазначених громадян поширюються положення цього Закону, що визначають правові основи державної служби Російської Федерації.
Глава 4. Набуття чинності ЦЬОГО ФЕДЕРАЛЬНОГО ЗАКОНУ Стаття 19. Набуття ЧИННОСТІ цього Закону
1. Цей Закон набирає чинності з дня його офіційного опублікування.
Визначення військової служби як виду федеральної державної служби, що міститься в статті 6 цього Закону, застосовується з дня набрання чинності федерального закону про військову службу.
(В ред. Федерального закону від 06.07.2006 N 105-ФЗ )
Визначення правоохоронної служби як виду федеральної державної служби, що міститься в статті 7 цього Закону, застосовується з дня набрання чинності федерального закону про правоохоронну службу.
2. Визнати таким, що втратили чинність, підпункт 1 пункту 1 статті 1 , Пункти 1 і 3 статті 2 , Пункт 3 статті 3 Федерального закону від 31 липня 1995 року N 119-ФЗ "Про основи державної служби Російської Федерації" (Відомості Верховної Ради України, 1995, N 31, ст. 2990).
президент Російської Федерації
В.ПУТІН
Москва, Кремль
27 травня 2003 року
N 58-ФЗ