Пам'ятними місцями Бредихина і Карабчевського

Нинішнє подорож по історичних місцях нашого краю було не зовсім звичайним хоча б тому, що наш   незмінний квартет   збільшився вдвічі Нинішнє подорож по історичних місцях нашого краю було не зовсім звичайним хоча б тому, що наш незмінний квартет збільшився вдвічі. Цього разу в поїздку з нами вирушили: засновник сайту «Миколаївський Базар» Андрій Шинкаренко, видавець Василь Торубара, форумчанин Борис Гріхів, а також кореспондент газети «Вечерний Николаев» Наталя Михайлівна Христова.

По-друге, це був той випадок, коли про ті місця, куди ми їдемо, ми дізналися практично все задовго до поїздки, а не після неї, як це було раніше.

А допомогли нам у придбанні знань два старовинних путівника: «Херсонська губернія <...> за відомостями 1859 року» та «Список населених місць Херсонської губернії. Статистичні дані про кожному поселенні. 1896р. »

Сливино Кореніхской волості.

Сьогодні Сливино нерозривно асоціюється в нашій свідомості з медгородком Сьогодні Сливино нерозривно асоціюється в нашій свідомості з медгородком.Однако медмістечко виник в кінці 60-х років минулого століття, а час виникнення села загубилося в круговороті історії. У 1859-му році на хуторі Сливина налічувалося три двору і 22 жителя (18 чоловіків і 4 жінки). Тут же знаходилася поштова станція. Можливо, ці та були службовці станції.

Станом на 1896 рік Сливина - село, річка Буг, дворів 35, мешканців 165 (75 чоловіків і 90 жінок). 130 верст до повітового міста, до волості - 10 верст.

Земська поштова станція - 14 верст, залізнична станція Миколаїв - 14 верст, пароплавна пристань Миколаїв -16 верст.

Село ставилося до Кореніхской волості Одеського повіту. Назву отримала, мабуть, від сливових садів, які росли біля села до 70-х років 20-го століття. Хто і коли став розводити тут сади - невідомо.

Вперше з'явилася на Військово-топографічній карті Херсонської губернії 1855-1877 років.

Поруч зі Сливино знайдено поселення епохи пізньої бронзи Поруч зі Сливино знайдено поселення епохи пізньої бронзи.

У 1940-му році артіль «Червоний Вапняр» в Сливино виробляла цеглу та вапно.

Є в історії села та героїчні сторінки, пов'язані з обороною Сливинського аеродрому 12-го серпня 1941 року. На світанку німецькі війська перейшли в наступ. Кораблі ДВФ (Дунайської військової флотилії) висадили 7-ю роту морської піхоти в район аеродрому Сливино, яка знищила повітряний десант противника, але з підходом німецьких танків відступила до Варварівської переправі. О 14:00 аеродром і село Сливино були зайняті ворогом. За іншими даними це були бійці комендатури 29 авіабази на чолі з політруком Б. М. Гурой. Загін захищав аеродром до тих пір, поки його не покинув останній літак, і остання машина з майном аеродрому літака не добралася до Миколаєва. Майже весь загін загинув, в тому числі загинув і політрук Борис Михайлович Гура. Тільки після цього ворог зумів опанувати аеродромом.

У братській могилі поховані старший політрук Іван Григорович Максюта *, а також два невідомих червоноармійця і санітарка. У Сливино встановлено пам'ятник односельцям сіл Сливино і Косюріно.

* Старший політрук, уповноважений 348 стрілецького полку 51 стрілецької дивізії. Потонув у річці Південний Буг 13.08.1941 року.

Паточная. У потоці часу.

Паточінное (патокового), село. Дворів 17, мешканців 108 (52 чоловіки і 56 жінок). При німецькому поселенні Штейнберг. Ставилася до Петровської волості Одеського повіту. Інші назви - Косюрьевка (Косюровка), Косюріно на прізвище капітана Миколи Косюри. Перебувала поруч з потокової балкою. Вперше з'явилася на Військово-топографічній карті Херсонської губернії 1855-1877 р.р.

1859 рік. Дворів 11, мешканців 54 (31 чоловіків та 23 жінки).

Зараз села не існує. Ми насилу знайшли старий цвинтар, в якому ховали жителів патоковий. Останнє поховання датується 1958-му роком. Сьогодні на місці села знаходиться дачне селище. За розповідями власника одного з дачних ділянок, в 1945 році в патоковий трапилася велика пожежа. Після цього дощі стали обходити це місце стороною. Як пов'язані між собою ці дві події - не відомо.

Кир'яківка. Перлове узбережжі.

Кіріаковка, село Кіріаковка, село. Дворів 61, мешканців 318 (152 чоловіки та 156 жінок). Лавка, корчма. При селі Петрівське.

У 1806 р власником Кир'яківці був надвірний радник Федір Михайлович Крюков. У 1859-му році дворів 49, мешканців 402 (207 м. І 195 ж.). У 50-60-ті роки 19-го століття Кир'яківка належала бабусі Миколи Платоновича Карабчевського Єфросинії Іванівні, уродженої Богданової. Як розповідав у своїх спогадах Микола Платонович, «За народженням вона була, очевидно, з" стовпових ", так як маєток" Кирияківка ", в кілька тисяч десятин землі, з відповідним числом" кріпосних душ ", було її родовим, спадковим именьем. Першим шлюбом вона була одружена з Дмитром Петровичем Кузнєцовим. Він помер генерал-лейтенантом, перебуваючи на посаді інспектора морського кораблебудування, яке процвітало в Миколаївському адміралтействі. Другий бабусин чоловік, мій дід, був Петро Григорович Богданович ».

Ставилася Кир'яківка до Петровської волості Одеського повіту.

Околицю Кир'яківці населяли німецькі колоністи Околицю Кир'яківці населяли німецькі колоністи. Називалася вона Штейнберг, місцеві жителі кажуть Штемберку. Там ще можна знайти вдома, криті зеленої глазурованою черепицею, яку самі німці і виробляли. Колись в селі було німецьке кладовище, зараз там пустир, від поховань не залишилося і сліду.

Багато суперечок викликало старовинна будівля в центрі Кир'яківці. Передбачається, що воно побудоване німецькими колоністами, але ок азалось, що будували його предки українців, які проживають нині в селі. Про це розповіла одна з мешканок Кир'яківці, яка проживає якраз навпроти цього будинку. На стіні будівлі є навіть дата його споруди, тільки де - не пам'ятає. Після кількох телефонних дзвінків з'ясувалося, що треба шукати в півтора-два метри зверху зліва від середини. Добрих десять хвилин, задерши голови, ми шукали цю дату, потім вона несподівано знайшлася в півтора метрах від землі - 1919-й рік. І будувалося воно як казенне установа, що видно по плануванню і симпатії до кімнат.

Будинок поміщиків Богдановичем, перебудований багато разів, зберігся до наших днів, там зараз навчальний заклад Будинок поміщиків Богдановичем, перебудований багато разів, зберігся до наших днів, там зараз навчальний заклад. Микола Платонович Карабчевський дуже докладно описав його в своїх спогадах.

Відмітна риса Кир'яківці, а також Петрово-Солониха і Кам'яної Балки - кам'яні паркани, викладені з плоских каменів без розчину. Іноді довжина такого паркану досягає одного кілометра. Довго дивувалися, звідки могли привезти камінь в такій кількості, але, спускаючись до річки, благополучно цю загадку дозволили - під Кир'яківці величезний пласт каменю, і в низині це добре видно.

У 1940-му році артіль ім. Артема виробляла і реалізовувала штучний бут і вапно.

А ось узбережжі Південного Бугу відверто здивувало: сотні раковин молюсків покрили майже весь берег. У цьому не було б нічого дивного, якби їх розмір не досягав десяти сантиметрів і більше.

Наука каже, що це Unio pictorum або перловица звичайна. Втім, Вася Торубара відразу сказав, що це жемчужница, а він знає, що говорить.

Вид з берега дивовижний - невелика заплаву, поросла очеретом по обох берегах. Ідеш по стежці уздовж берега, як по тунелю - верхівки очерету змикаються над головою так густо, що не видно неба ...

Петрово-Солониха. Скарби Бредихіним.

Петрівське (Солониха), село Петрівське (Солониха), село. Р.Буг, дворів 147, жителів 956 (536 чоловіків і 420 жінок). Волость, православна церква Святих Петра і Павла (1798 рік за клопотанням генерала Пасіка). У 1808 році перебудована поміщиком Михайлом Павловичем Миклашевським (1756-1847). Церковно-приходська школа на 50 учнів (40 хлопчиків і 10 дівчаток), фельдшер. 4 лавки, винна лавка. За місцевою легендою, церква припливла по річці і сама стала на своє місце.

Повітове місто - 120 верст, залізнична станція і пароплавна пристань в Миколаєві - 18 верст. Хутір Федоров (Бредіхін).

1859, село при річці Буг і балці Солониха. 63 двору, 433 жителя (231 чоловік і 202 жінки).

Тут в родині флотського офіцера капітан - лейтенанта Олександра Федоровича і Антоніди Іванівни Бредихіним народився видатний астроном Федір Олександрович Бредіхін (1831 - 1904). Початкове навчання здобув удома під керівництвом З.С.Соколовского. З дитинства виявляв схильність до фізико-математичних наук.

Закінчив фізико-математичний факультет Московського університету Закінчив фізико-математичний факультет Московського університету. У 1872 році Бредіхін був обраний радою Київського університету на посаду ординарного професора. У 1873 році в Москві помер професор Швейцер і Бредіхін був запрошений на його місце. З 1890 по 1895 роки був директором Миколаївської Головної астрономічної обсерваторії в Пулково.

За свою діяльність Ф.О.Бредіхін був нагороджений орденами св. Володимира і св. Анни. У 1946 році Президія АН СРСР заснувала премію ім. Ф.О.Бредіхін за видатні роботи в області астрономії. Його ім'ям названо кратер на зворотному боці Місяця.

Під назвою Солониха село нанесено на ряд карт 1800-го року. Знаходилося на березі однойменної річки, нині висохлої.

У 1911-му році в Петрово-Солониха вже була земська лікарня і лікар - надвірний радник Михайло Валеріанович Бернштейн (1862 -?). Курс медичних наук закінчив в 1888-му році.

Поблизу села знайдено поселення скіфського часу.

У Бредихіним було три садиби в різних кінцях села. Одна садиба на Качатніках зруйнована повністю, від другої залишився тільки підвал, а третя, в залишках якої ми побували, руйнується з катастрофічною швидкістю.

колись   добротний півтораповерховий будинок над річкою   вражає і в напівзруйнованому вигляді, а коли садиба процвітала, жити тут було, мабуть, дивно приємно колись добротний півтораповерховий будинок над річкою вражає і в напівзруйнованому вигляді, а коли садиба процвітала, жити тут було, мабуть, дивно приємно. Бредихіним виробляли вино в величезних кількостях. У дворі збереглася кам'яна ємність, в яку по трубі стікав вичавлений виноградний сік. Звідси він розливався по бочках і бродив три тижні. Далі технологію виробництва вина розповідати не буду, її і так все знають краще за мене. Готове вино зберігалося в величезному підвалі, що йде через весь будинок, і ще в одному на подвір'ї. По обидва боки сходів, що ведуть у підвал, були влаштовані пандуси для того, щоб можна було викочувати і закочувати бочки. Словом, все продумано для виробництва і продажу вина.

Маса підсобних приміщень - сараїв, комірок, комор - наводила на думку, що господарі були людьми запасливими, і не покладалися на врожайний рік. Внизу на річці була пристань, і один з тунелів підвалу, можливо, виходив прямо до річки.

Після скасування кріпосного права в період з 1862 по 1890 роки земельні наділи, що належали нащадкам Олексія Федоровича Бредихина, були викуплені тимчасовозобов'язаними селянами. За радянських часів в будинку був дитячий табір, потім його передали військовим. Зараз садиба руйнується, в тому числі і за допомогою шукачів скарбів. Чутки про скарби Бредихіним передаються з покоління в покоління, видозмінюючись і трансформуючись за своєю суттю. Почалося це безумство ще в 19-му столітті:

«У кургані на землі поміщика Бредихина, на думку селян, заритий запорожцями скарб. Розкопка ні до чого не привела »(Скарби і старовини Херсонської губернії).

Сьогодні шукають золоті яйця Фаберже, заховані кимось із Бредихіним в одному з винних підвалів. Підтверджуємо: підвали понівечені грунтовно, однак, треба сказати, ніяких скарбів там немає. А хто, власне кажучи, вирішив, що вони там були?

Садиба не має статусу пам'ятки архітектури або історії, і ніким не охороняється, на наш превеликий жаль.

Зйомки садиби з квадрокоптера

Кам'яна Балка. Кінцева зупинка.

Кам'яна Балка (Крюково, Корюківка), село Кам'яна Балка (Крюково, Корюківка), село. Дворів 24, мешканців 222 (112 чоловіків і 110 жінок. При селі Кіріаковка. У 1806 р Кам'яної Балкою володів надвірний радник Федір Михайлович Крюков. Від нього, власне, село і отримала назву Крюково або Корюківка.

Пізніше належала бабці Н.П. Карабчевського Е.І.Богдановіч (Кузнєцової). У 1859 році - село при колодязях і балці Солониха. 47 дворів, 269 жителів (135 чоловіків і 134 жінки).

Ось як Карабчевский описував Корюківка в своїх спогадах: Ось як Карабчевский описував Корюківка в своїх спогадах:

«Корюківка відстояла від Кир'яківці верстах в восьми, а то і більше; ніхто не міряв. Це було теж маєток бабусі, що дісталася їй від першого чоловіка, Кузнєцова, у якого воно було набутих. Раніше ніж в'їхати в двір Крюківської "економії", доводилося проїхати сільської вулицею, вздовж якої з обох сторін були розкидані, досить безладно, селянські будинки - мазанки.

Їх було менше, ніж в Кірьяковском селищі, і виглядали вони не так акуратно. Там він були чисто побілені зовні і по низу обмазані жовтою глиною, а тут і пооблупілісь, і пішли плямами. Річки в Корюківка не було.

Був тільки широкий "ставши", який треба було об'їхати вздовж усього його краю і потрапити на місток, перекинутий через "болотце", в якому ріс очерет; а далі йшло тільки топке місце. З цього місця треба було тільки досить круто піднятися мимо двох крилатих млинів, що стояли на горбі, і тоді вже, на абсолютно рівному і гладкому місці, видно було і ворота і сіруваті стіни Крюківського двору.

У розкриті навстіж ворота виднівся вже фасад одноповерхового, що розтягнувся в довжину, білого дому, з посірілі солом'яною стріхою, на конику якої, поряд з димарем, височіло велике гніздо лелеки.

По двох сторонах двору тяглися будівлі, упереміж: чулани, сараї і навіси, з гратчастими перегородками. На самій середині двору височіла велика дерев'яна голубник, з цілим голубиних стадом на її даху і балкончику.

Ближче до дому, на двох високих стовпах, була приладнані на мотузках довга дошка - гойдалки.

Тільки-но в'їдеш в ворота, відразу бачиш, як тут багато всякої живності і як вільно вона розгулює по двору, майже суцільно зарослого травою ».

(Карабчевский Н.П. Що очі мої бачили. Т.1)

Ми спробували встановити місце, де стояв будинок, але ніхто з місцевих жителів нічого про це не знає. За нашими припущеннями, він міг перебувати в самому кінці села. Судячи з опису Карабчевського, так воно і було. Після містка через заболочений ставок дорога різко повертає ліворуч і круто піднімається вгору. На горі перебували два млини. Зараз їх немає, але є обгороджена кам'яним парканом з воротами якась територія (воріт теж немає, передбачається, що вони там були). Що було за цією огорожею - невідомо, ніяких слідів фундаменту або ще чого-небудь. Може тут і була одна з млинів? Спробуємо з'ясувати, раптом пощастить, і ми знайдемо місце, де стояв будинок, куди так любив їздити маленький Коля Карабчевский.

Після скасування кріпосного права в період з 1862 по 1890 роки землі, що належали Аполлону Дмитровичу і Всеволоду Дмитровичу Кузнєцовим - села Кир'яківка і Кам'яна Балка були продані.

Автор статті: Микола Пономаренко.

Фото Миколи Пономаренка, Дмитра Оранського, Світлани Крищенко.

Фото Миколи Пономаренка, Дмитра Оранського, Світлани Крищенко

А хто, власне кажучи, вирішив, що вони там були?
Може тут і була одна з млинів?