Топ новостей


РЕКЛАМА



Календарь

Урок літератури в 11-му класі за оповіданням А.І. Купріна "Гранатовий браслет"

  1. Хід уроку
  2. II. Літературна п'ятихвилинка, поетичний настрій.
  3. III. Перехід до теми уроку.
  4. IV. Висновок. Узагальнення результатів роботи. Підведення підсумків. Висновки.

розділи: література

Мета уроку:

  • поглибити уявлення учнів про художню своєрідність прози А. І. Купріна;
  • познайомити учнів з історією створення оповідання "Гранатовий браслет";
  • на основі безпосередніх вражень від прочитання оповідання провести комплексний аналіз твору, розглянувши проблематику розповіді, його сюжетно-композиційні особливості, своєрідність художніх образів;
  • удосконалювати навички учнів з аналізу художнього твору, розвиваючи вміння виділяти головні, істотні моменти в розвитку дії, визначати їх роль для розкриття теми та ідеї твору, робити самостійні висновки;
  • працюючи над аналізом твору, формувати в учнів власне ставлення до подій і героїв розповіді, тим самим сприяти розвитку активної життєвої позиції, вміння відстояти власну точку зору;
  • розвивати навички дослідження художнього тексту.
  • на прикладі головного героя виховувати кращі людські якості.
  • виховувати уважне ставлення до слова.

(При проведенні уроку використовується комп'ютерна презентація. Додаток №1)

Хід уроку

I. Орг. момент. Пояснення цілей і завдань уроку.

Сьогодні ми продовжуємо з вами вивчення творчості А. І. Купріна. на

попередньому уроці ми говорили про життя письменника, розглянувши творчість в загальних рисах. На сьогоднішньому ж уроці наша задача буде полягати в тому, щоб більш детально підійти до цього питання: ми зупинимося на вивченні і аналізі розповіді А. І. Купріна "Гранатовий браслет".

Перед безпосереднім аналізом твору мені б хотілося нагадати вам про те, що, знайомлячись з творами літератури, мистецтва, не потрібно робити поспішних висновків: складно, незрозуміло .... Пам'ятайте: щоб зрозуміти, потрібно, за зауваженням Л. М. Толстого, " змусити розум свій діяти з усією йому можливою силою ".

II. Літературна п'ятихвилинка, поетичний настрій.

(Майже кожен урок літератури ми з хлопцями починаємо з проведення поетичної п'ятихвилинки. На п'ятихвилинка учні читають напам'ять вірші, які їм чимось дороги, близькі. Це можуть бути твори як зі шкільної програми, так і уроків позакласного читання. Деякі учні читають вірші улюблених поетів, творчість яких в школі не вивчається. Крім виразного прочитання вірша виступає повинен провести невеликий аналіз: визначає тему, ідею прочитаного твору, висловлює своє ставлення. При підготовці до даного уроку я попросила вивчити учня вірш А. С. Пушкіна "Я вас любив ...") Виразний прочитання учням вірші А. С. Пушкіна "Я вас любив ..."

III. Перехід до теми уроку.

1. Вступне слово вчителя.

Я думаю, ви зрозуміли, що вибір даного вірші невипадковий - тему любові в літературі вважають "вічної", до неї зверталися багато письменників: і поети, і прозаїки. А. І. Купрін в цьому випадку не виняток, а, швидше за все, підтвердження. Але необхідно відзначити, що кожен з них по-своєму розкривав її. Як же ця тема розкривається Купріним в оповіданні "Гранатовий браслет"? Щоб відповісти на це питання, нам необхідно розкрити проблематику, розглянути сюжетно-композиційні особливості і систему образів даного твору. Епіграфом до нашого уроку я взяла слова В. Львова-Рогачевского: "У творчості Купріна відбилася життя у всьому її нескінченному розмаїтті, не так життя в цілому, скільки в уламках, в вихорі випадковостей ... У нього жадібність колекціонера, тільки збирає він не рідкісні монети , а рідкісні випадки життя ". Переконатися в достовірності слів В. Львова-Рогачевского нам дозволить знайомство з історією створення цього твору.

2. Ознайомлення учнів з історією створення оповідання "Гранатовий браслет". Повідомлення учня "Історія створення розповіді А. І. Купріна" (індивідуальна домашня робота учня).

"Гранатовий браслет" має незвичайну творчу історію. Робота над оповіданням йшла восени 1910 року в Одесі. В цей час Купрін часто бував в сім'ї одеського лікаря Л. Я. Майзельс і слухав Другу сонату Бетховена у виконанні його дружини. Музичний твір настільки захопило Олександра Івановича, що робота над розповіддю почалася з того, що він записав епіграф. "L. van Beethoven. 2 Son. (Op. 2, № 2). Largo Appassionato ". Соната Бетховена "Аппассионата", одне з найбільш напружених, виснажливих, пристрасних створінь людського генія в музиці пробудила Купріна до літературної творчості. Звуки сонати з'єдналися в його уяві з історією світлої любові, якої він був свідком. 15 жовтня 1910 року Купрін писав про сюжет оповідання своєму другові, критику Ф. Д. Батюшкова: "Це - пам'ятаєш - сумна історія маленького телеграфного чиновника П. П. Жолтікова, який був так безнадійно, зворушливо і самовіддано закоханий в дружину Любимова (Д. Н. - тепер губернатор у Вільно) ". (Прослуховування фрагменту" Апасіонату ") В опублікованих нещодавно мемуарах" На чужині "письменника Льва Любимова, сина Д. Н. Любимова, ми можемо прочитати:

"У період між першим і другим заміжжям моя мати стала отримувати листи, автор яких, не називаючи себе і підкреслюючи, що різниця в соціальному становищі не дозволяє йому розраховувати на взаємність, висловлювався їй у коханні. Листи ці довго зберігалися в моїй родині ... Анонімний закоханий, як потім з'ясувалося - Жовтий (в оповіданні Желтков) писав, що він служить на телеграфі ..., в одному листі він повідомляв, що під виглядом Полотер проник в квартиру моєї матері, і описував обстановку. Тон послань був то пишномовний, то буркотливий. Він то сердився на мою матір, то дякував її, хоч вона ніяк не реагувала на його висловлювання ...

Спочатку ці листи всіх бавили, але потім ... моя мати навіть перестала їх читати, і лише моя бабця довго сміялася, відкриваючи вранці чергове послання закоханого телеграфіста. І ось сталася розв'язка: анонімний кореспондент надіслав моєї матері гранатовий браслет. Мій дядько і батько вирушили до Жовтому. Все це відбувалося не в чорноморському місті, як у Купріна, а в Петербурзі. Але Жовтий, як і Желтков, жив дійсно на шостому поверсі ... тулився в убогій мансарді. Його застали за складанням чергового послання. Як і купринский Шеїн, батько більше мовчав під час пояснення, дивлячись "з подивом і жадібним, серйозним цікавістю в обличчя цієї дивної людини". Батько розповів мені, що він відчув в Жовтому якусь таємницю, полум'я справжньої самовідданої пристрасті.

Дядько ж, знову-таки як купринский Микола Миколайович, гарячкував, був без потреби різким. Жовтий прийняв браслет і похмуро пообіцяв не писати більше моєї матері. Цим все і скінчилося. У всякому разі, про подальшу долю його нам нічого не відомо ".

3. А налітіческая бесіда порівняльного характеру.

- Ми побачили, що розповідь А. І. Купріна має реальну основу. Як ви думаєте, чому Купрін художньо перетворив реальну історію? (Відступаючи від справжніх подій, Купрін зумів створити твір, повне великих узагальнень. Поклавши в основу своєї розповіді "випадок з життя" і дещо змінивши його, автор зумів досягти типізації. І таким чином він відстоював своє право письменника бути художником, а не просто репортером життя).

- Завершуючи розповідь трагічною розв'язкою, Купрін хотів відтінити силу великої любові, "яка повторюється тільки один раз в тисячу років". Як ви думаєте, чи досяг свого задуму письменник?

4. Робота аналітичного характеру за текстом твору.

а) Аналітична робота над жанрової співвіднесені твори. Бесіди з учнями з питань:

- Жанр свого твору А. І. Купрін визначив як розповідь. Скажіть,
будь ласка, що називається розповіддю? (Оповіданням називається невелике
розповідний твір, присвячене якомусь окремому події в житті людини, без детального зображення того, що з ним було до і після цієї події).

- Що ви знаєте про композиції оповідання? (В композиції розповіді можна виділити
наступні частини: експозиція, зав'язка, кульмінація, розв'язка).

- Поясніть, що представляють собою вищеназвані частини.

Композиція оповідання передбачає наступні частини:

  1. Експозиція - вступна частина (факультативна частина), яка на початковому етапі аналізу художнього твору допомагає відповісти на ряд питань: де? коли? що відбувається? і дає первинне уявлення про діючі героїв.
  2. Зав'язка - подія, з якого починається дія.
  3. Розвиток дії.
  4. Кульмінація - найвища точка в розвитку дії.
  5. Спад дії.
  6. Розв'язка - подія, яким закінчується дія.

Подібним чином будь-яка розповідь, а також і інший художній твір невеликий епічної форми можна представити у вигляді такої графічної схеми:

Подібним чином будь-яка розповідь, а також і інший художній твір невеликий епічної форми можна представити у вигляді такої графічної схеми:

Далі при аналітичній роботі визначається відповідність того чи іншого епізоду твору відповідного пункту схеми. В результаті аналізу виходить сюжетно-композиційна схема, яка наочно допомагає уявити ланцюжок подій, що становлять сюжет твору, і розкрити особливості будови досліджуваного твори.

По ходу аналізу вдосконалюється вміння давати індивідуальну і узагальнену характеристику героям, розвивається уявлення про форму оповідання і образі оповідача, поглиблюються знання про композицію і сюжет.

б) Аналітична робота по сюжету і композиції розповіді.

(Далі спільно з учнями працюємо над сюжетно-композиційною схемою розповіді, за допомогою якої і буде йти подальша аналітична робота. На дошці і в зошитах малюємо // креслимо сюжетно-композиційну схему розповіді, визначаючи яким пунктом схеми відповідає той чи інший епізод твору. В момент побудови схеми обговорюється кожен пункт, що відповідає тому чи іншому епізоду).

- Чи є в оповіданні "Гранатовий браслет" експозиція?

- Яка роль експозиції в оповіданні? (Вона "занурює" читача в художній
час і художній простір: дає первинне уявлення про час, про
місці дії, про героя).

- Що в цей момент ми дізнаємося про головну героїню оповідання? Як автор характеризує її?

- Як розвиваються події далі? Які моменти в розвитку дії можна виділити особливо?

- У чому полягає їх роль? Як в цих епізодах проявляються характери героїв оповідання?

- Яка художня функція докладної деталізації окремих моментів?

- Який епізод оповідання можна позначити як кульмінаційний? Чому?

- Чим закінчується розповідь? Який епізод оповідання є зав'язкою розповіді?

- Яким настроєм пройнятий фінал оповідання? Яку роль у створенні цього настрою грає музика? (Фінал оповідання елегійний, пройнятий почуттям світлого смутку, а трагедії. Помирає Желтков, а прокинеться до життя княгиня Віра, їй відкрилося щось недоступне раніше, та сама "велика любов, яка повторюється раз в тисячу років". Герої "любили один одного тільки одне мить, але навіки ". У пробудженні душі Віри велику роль зіграла музика: через музику її душа немов з'єдналася з душею Желткова).

- Які особливості в композиції оповідання "Гранатовий браслет" можна відзначити?

в) Аналітична робота за тематикою оповідання "Гранатовий браслет".

- Як ви визначили тематику розповіді А. І. Купріна "Гранатовий браслет"? Які теми піднімає автор у своєму творі? (Тему міжлюдських відносин; автором розглядаються такі теми, як: тема любові, дружби, тема ненависті, егоїзму, черствості. Крім цього автор звертається і до теми "маленької людини". Образ Желткова допомагає розкрити цю тему, традиційну для російської літератури. В " Гранатовий браслет "немає гострої критики буржуазного суспільства. Панівні класи змальовані в м'яких тонах. Але в порівнянні з величезним почуттям маленького чиновника Желткова з'ясовується очерствение душі людей, які вважають себе вище Желткова. Микола Миколайович Булат-Тугановскій в оповіданні виступає як людина, що символізує все погане, що буває в аристократії. Чиновник зі смішним прізвищем Желтков, тихий і непомітний, не тільки виростає в трагічного героя, але силою свого кохання встає над дріб'язковою суєтою, життєвими зручностями, пристойністю. Він виявляється людиною, нітрохи не поступається в шляхетність аристократам. Любов піднесла його. Любов стала стражданням, єдиним сенсом його життя).

- Як ви розумієте слова К. Г. Паустовського: "Гранатовий браслет" - один з запашних оповідань про кохання - і найсумніших "?

г) Визначення авторської ідеї як підсумок всієї аналітичної роботи над розповіддю.

- Яка авторська ідея, виражена в оповіданні? (Окремий випадок поетизований А. І. Купріним. Автор розповідає про кохання, яка повторюється, на його думку, "тільки один раз в тисячу років". Любов, по Купріну, "завжди трагедія, завжди боротьба і досягнення, завжди радість і страх, воскресіння і смерть ". трагічність любові, трагічність життя лише підкреслюють їх красу. Можна сказати, що в" Гранатовий браслет "висловилася мрія самого Купріна про ідеальний, неземному почутті. А. І. Купрін писав, що він прагнув" показати духовно животворящу, просвітлювати силу всепоглинаючого почуття люб і ").

IV. Висновок. Узагальнення результатів роботи. Підведення підсумків. Висновки.

Додаток 1

Додаток 2

21.06.2010

Як же ця тема розкривається Купріним в оповіданні "Гранатовий браслет"?
Як ви думаєте, чому Купрін художньо перетворив реальну історію?
Як ви думаєте, чи досяг свого задуму письменник?
Що ви знаєте про композиції оповідання?
Коли?
О відбувається?
Чи є в оповіданні "Гранатовий браслет" експозиція?
Яка роль експозиції в оповіданні?
Що в цей момент ми дізнаємося про головну героїню оповідання?
Як автор характеризує її?

Реклама



Новости