Топ новостей


РЕКЛАМА



Календарь

Урок з літератури "Герої і обставини в оповіданні Л. Н. товстого" Кавказький бранець "(7 клас)

Бондарчук Анжеліна Віталіївна   Учитель російської мови та літератури   Родниковський навчально-виховний комплекс   Сімферопольського району Республіки Крим   (0652) 0662379475   anzhelinabondarchuk@mail Бондарчук Анжеліна Віталіївна

Учитель російської мови та літератури

Родниковський навчально-виховний комплекс

Сімферопольського району Республіки Крим

(0652) 0662379475

[email protected]

Урок літератури в 7 класі «Герої і обставини в оповіданні Л. Н. Толстого« Кавказький полонений »

ДЛЯ АТЕСТАЦІЇ! БУДЬ ЛАСКА!

Тема: Герої і обставини в оповіданні Л. Н. Толстого «Кавказький полонений»

Мета уроку:

освітня: аналізуючи текст розповіді Л. Н. Толстого «Кавказький полонений», навчити учнів характеризувати героїв літературного твору за їхніми вчинками, відношенню до оточуючих, за авторською оцінкою;

розвиваюча: розвивати вміння учнів орієнтуватися в тексті, порівнювати, зіставляти, аргументовано відстоювати свою точку зору;

виховна: виховувати інтерес семикласників до духовного світу героїв літератури, літературних творів про духовну красу і внутрішньому багатстві особистості;

формувати моральну позіціюобучающіх'ся, закласти основи моральної поведінки;
розвивати емпатію як здатність співчувати, співпереживати, прищеплювати естетичні цінності, виховувати толерантне ставлення до представників різних культур і народів;

виховувати інтерес до творчествуЛ. Н. Толстого-класика російської та світової літератури.

Епіграф: Наскільки людина перемагає страх, настільки вона людина.

Томас Карлейль

Оформлення: на одній з дощок крейдою намальовані Жилін і Діна на тлі гір;

на другий - написані тема уроку, епіграф; накреслені два

пересічних кола ( «Діаграма Венна»);

тексти розповіді Л. Н. Толстого «Кавказький полонений», робочі зошити,

кольоровий папір, клей, ножиці.

ХІД УРОКУ

I. Організаційний момент.

Вступне слово вчителя, постановка цілей та завдань уроку

У світовій культурі є книги, без яких неможливо уявити собі художній розвиток людства. Все нові й нові покоління відкривають їх і знаходять там відгомін своїх думок і почуттів, надіям і тривог. До таких вічних нашим супутникам належать великі твори класика російської в світовій літератури Льва Толстого.

Максим Горький якось сказав про Толстого: «Немає людини більш гідного імені генія, більш складного, суперечливого і у всьому прекрасного ...». Погодитися або оскаржувати цю думку можна тільки знайомлячись з творчістю письменника, яке величезне і підноситься як одна з вершин світової культури. Сьогодні ми будемо говорити про чудовому творі, в якому автор піднімає важливі моральні проблеми, - оповіданні «Кавказький полонений», написаному в березні 1872 року.

II. Мотивація навчальної діяльності учнів (психологічний експеримент)

Перш ніж почати обговорення епіграфа вчитель просить вийти до дошки кілька людей, не називаючи прізвищ учнів. Зазвичай виходять далеко не всі, адже залишається незрозумілим, навіщо. Учитель, розмовляючи з цими хлопцями, акцентує увагу на тому, що рішення вони прийняли самостійно, опинившись перед вибором: виходити до дошки або залишитися за партою. Таким чином підводимо учнів до думки про те, що в житті людини часто виникає проблема вибору. Яке рішення він приймає в складній ситуації, залежить виключно від його духовних якостей і від того, наскільки він може побороти страх. Далі зачитує епіграф, слова Томаса Карлейля, британського письменника, публіциста, історика і філософа, і пропонуємо учням розібратися в справедливості цього висловлювання, працюючи з текстом оповідання Л. Н. Толстого «Кавказький полонений»

III. Актуалізація опорних знань учнів.

  • Рольова гра «Інтерв'ю з письменником» дозволить відновити в пам'яті учнів моменти біографії відомого російського письменника, пов'язані з історією написання оповідання «Кавказький полонений». Один учень грає роль Л. М. Толстого, інші - задають питання

Перелік можливих питань і передбачуваних відповідей:

1. Які історичні події лягли в основу твору?

В середині Х IХ століття на Кавказі йшла кровопролитна війна. Вона тривала понад 20 років. Цар Микола I відправив свої війська завойовувати кавказькі землі. Однак жили там гірські народи чинили серйозний опір. На крутих гірських дорогах, в ущелинах і лісах, на переправах горяни нападали на російських солдатів і офіцерів і брали їх в полон. Ці події і лягли в основу багатьох моїх кавказьких оповідань, зокрема оповідання «Кавказький полонений»

2. Ви брали участь в бойових діях на Кавказі?

Так, саме в цей час я служив на Кавказі і одного разу трохи не потрапив в полон до горців.

3. Розкажіть, будь ласка, як це сталося.

Одного разу я від'їхав далеко від загону і майже потрапив в біду. Виручив мене мій супутник, чеченський один Садо. Незадовго до цього випадку ми з Садо щодо кавказького звичаєм помінялися кіньми. Коли нас стали наздоганяти чеченці, я цілком міг піти від погоні на баскому скакуні, подарованому моїм другом, але ні за що не погодився б залишити в біді Садо. У Садо в руках було незаряджена рушниця, він грізно їм розмахував і кричав. Чеченці хотіли взяти нас в полон живими. Особливо вони були злі на свого одноплемінника, який товаришував зі мною, російським офіцером. Коли ми наблизилися до фортеці Грізній, переслідувачі повернули назад, тому що з фортеці виїхали кінні козаки. На згадку про цей випадок Садо подарував мені свою шаблю.

4. Можна вважати, що саме цей випадок послужив поштовхом для написання оповідання «Кавказький полонений»?

Я б не став так стверджувати, але початок оповідання, коли з вини Костиліна Жилін потрапляє в полон, дуже нагадує переслідування мене і Садо горцями.

5. У вашому оповіданні «Кавказький полонений» дуже докладно описано перебування Жиліна і Костиліна в полоні. Ви зустрічалися з людьми, які дійсно побували в полоні у чеченців?

Так, і неодноразово. У той час газети часто публікували розповіді про російських солдатів і офіцерів, які побували в полоні. Зустрічаючись з таким людьми, я розпитував їх про умови життя, про ставлення до них горян. Все це допомогло мені при створенні кавказьких оповідань.

6. Кого і за що ви засуджуєте в цьому оповіданні?

Перш за все я виступав проти царського самодержавства, яке вело цю кровопролитну війну на Кавказі. І, звичайно ж, проти міжнаціональної ворожнечі, проти тих, хто нацьковує один народ проти іншого.

IV. Робота по темі уроку

Пропонуємо навчаються наступне завдання з використанням методу «Мозковий штурм»:

--- відновите правильний порядок елементів, що становлять сюжет оповідання

(На окремих аркушах надруковані назви: «Експозиція», «Зав'язка», «Розвиток дії», «Кульмінація», «Розв'язка», розташовані непослідовно)

--- підберіть епізоди з розповіді, відповідні сюжетом твору.

Заслуховуємо відповіді представників трьох груп і фіксуємо на дошці наступну схему, яка дозволить представити сюжет оповідання Л. Н. Толстого

Експозиція Зав'язка Розвиток дії Кульмінація Розв'язка

Знайомство Захоплення Перебування героїв 2 втечу Повернення

з героями Жиліна в полоні Жиліна

горцями 1 втечу до своїх

Фронтальна бесіда.

1. З чого починаються події в оповіданні?

2. Який договір був у Жиліна і Костиліна, коли вони вирішили їхати без обозу?

3. Хто порушив домовленість і за яких обставин?

4. Як поводився Жилін при зустрічі з ворогом? Яке рішення він прийняв? ( «Не дамся, не дамся ж живий»)

висновок:

Незважаючи на те що назва оповідання - «Кавказький бранець» - відноситься до

одній особі, вже в першому розділі намічаються два героя: Жилін і Костилін, які по-різному ставляться до життя, до випробувань, що випали на їхню долю. В цьому ми переконаємося, аналізуючи матеріал твору.

Виразне читання за ролями діалогу Жиліна та перекладача-татарина.

Поїли татари млинці, прийшла татарка в сорочці такий же, як і дівка, і в штанах; голова хусткою покрита. Забрала масло, млинці, подала балію хорошу і глечик з вузьким носком. Стали мити руки татари, потім склали руки, сіли на коліна, подули на всі боки і молитви прочитали. Поговорили по-своєму. Потім один з гостей-татар повернувся до Жиліна, став говорити по-російськи.

- Тебе, - каже, - взяв Казі-Мугамет, - сам показує на червоного татарина, - і віддав тебе Абдул-Мурату, - показує на чорнуватого. Абдул-Мурат тепер твій господар.

Жилін мовчить. Заговорив Абдул-Мурат і все показує на Жиліна, і сміється, і примовляє:

- Солдат, урус, корошо, урус.

Перекладач говорить:

- Він тобі велить додому лист писати, щоб за тебе викуп надіслали. Як надішлють гроші, він тебе пустить.

Жилін подумав і каже:

- А чи багато він хоче викупу?

Поговорили татари; перекладач і каже:

- Три тисячі монет.

- Ні, - каже Жилін, - я цього заплатити не можу.

Схопився Абдул, почав руками махати, щось говорить Жиліна - все думає, що він зрозуміє. Переклав перекладач, каже:

- Скільки ж ти даси?

Жилін подумав і каже:

- П'ятсот рублів.

Тут татари заговорили часто, все раптом. Почав Абдул кричати на червоного, залопотів так, що слюні з рота бризкає.

А червоний тільки мружиться так мовою пощёлківает.

Замовкли вони, перекладач говорить:

- Господарю викупу мало п'ятсот рублів. Він сам за тебе двісті рублів заплатив. Йому Казі-Мугамет був винен. Він тебе за борг узяв. Три тисячі рублів, менше не можна пустити. А не напишеш, в яму посадять, карати будуть батогом.

«Ех, - думає Жилін, - з ними що боятися, то гірше».

Схопився на ноги і каже:

- А ти йому, собаці, скажи, що, якщо він мене лякати хоче, так ні копійки ж не дам, та й писати не стану. Не боявся, та й не буду боятися вас, собак.

Переказав перекладач, знову заговорили всі раптом.

Довго лопотіли, підхопився чорний, підійшов до Жиліна.

- Урус, - каже, - джигіт, джигіт урус!

Джигіт по-їхньому означає «молодець». І сам сміється; сказав щось перекладачеві, а перекладач говорить:

- Тисячу рублів дай.

Жилін став на своєму:

- Більше п'ятисот рублів не дам. А вб'єте - нічого не візьмете.

Поговорили татари, послали кудись працівника, а самі то на Жиліна, то на двері поглядають. Прийшов працівник, і не йде вслід за ним людина якийсь, високий, товстий, босоніж і обдертий; на нозі теж колодка.

Так і ахнув Жилін - дізнався Костиліна. І його спіймали. Посадили їх поруч; стали вони розповідати один одному, а татари мовчать, дивляться.

Розповів Жилін, як з ним справу було; Костилін розповів, що кінь під ним стала і рушницю осіклася і що цей самий Абдул нагнав його і взяв.

Схопився Абдул, показує на Костиліна, щось говорить. Переклав перекладач, що вони тепер обидва одного господаря і хто перш гроші дасть, того перш відпустять.

- Ось, - каже Жиліну, - ти все сердився, а товариш твій сумирний; він написав листа додому, п'ять тисяч монет надішлють. Ось його і годувати будуть добре і ображати не будуть.

Жилін і каже:

- Товариш як хоче, він, може, багатий, а я не багатий. Я, - каже, як сказав, так і буде. Хочете - вбивайте, користі вам не буде, а більше п'ятисот рублів не напишу.

Помовчали. Раптом як схопиться Абдул, дістав скриньку, вийняв перо, паперу клапоть і чорнило, сунув Жиліну, ляснув по плечу, показує: «Пиши». Погодився на п'ятсот рублів.

- Стривай ще, - каже Жилін перекладачеві, - скажи ти йому, щоб він нас годував добре, одягнув-взув, як слід, щоб тримав разом, - нам веселіше буде, і щоб колодку зняв.

Сам дивиться на господаря і сміється. Сміється і господар. Вислухав і каже:

- одежа найкращу дам: і черкеску, і чоботи, хоч одружуватися. Годувати буду, як князів. А коли хочуть жити разом, нехай живуть в сараї. А колодку можна зняти, - підуть. На ніч тільки знімати буду. - підскочив, тріпає по плечу. - Твоя хороший, моя хороший!

Написав Жилін лист, а на листі не так написав - щоб не дійшло. Сам думає: «Я піду».

В ході коментування діалогу навчаються звертаємо увагу дітей на те, що коли татари пропонують написати лист додому, Жилін сміливо торгується, твердий в рішенні не давати більше 500 рублів і цим викликає повагу навіть у ворогів. Написавши вигадану адресу, він сподівається тільки на себе. Боягузливий, безвольний Костилін покладається тільки на викуп. Семикласники на цьому етапі уроку зможуть самостійно зробити висновок про те, що обидва герої розповіді, опинившись в полоні, поводяться по-різному. Жилін постає перед читачами розумною, сміливою, гордим, здатним боротися за свою свободу. Костилін ж зовсім позбавлений вольових якостей характеру. Він пливе за течією, сам не докладаючи ніяких зусиль, і навіть не намагається боротися.

Пропонуємо навчаються прослухати два монологи, складені їх однокласниками на підставі прочитаного епізод, і дізнатися героїв. Відповіді аргументувати.

1 учень (Жилін)

Писати листа додому? Чи ні?

Кому його писати? Матері? Звідки у неї гроші?

Вона і живе-то тим, що я їй посилаю.

Якщо їй 500 руб зібрати, треба розоритися вкрай!

Бог дасть - сам виберуся!

Обману їх! Адреса напишу невірний, щоб лист не дійшов!

Бог дасть - сам виберуся!

2 учень (Костилін)

Писати листа додому? Чи ні? Звичайно, писати!

Нехай висилають 5000 монет і швидше!

Швидше б прислали! Сил немає терпіти!

Ноги обдерті, колодки роздерли їх в кров!

Годують погано, та й в ямі набридло сидіти.

Швидше б прислали гроші!

- Робота в групах. Створення міні-проектів

Учні в групах готують повідомлення про те, як складалися відносини Жиліна з господарем, місцевими жителями, зі старим-татарином, дівчинкою Діною і дітьми з аулу.

Учні, створюючи проект, звертають увагу на такі деталі.

Міні-проект «Жителі аулу і Жилін» »

Жилін був узятий в полон ногайскими татарами і вивезений в гірський аул. Ставлення жителів не завжди була однакова. Спочатку вони дивилися зі страхом на бранця. «Як на звіра косяться», - говорить Толстой. Але незабаром звикли до Жиліна, стали цінувати його за веселий, товариський характер, за розум, за працьовитість.

Міні-проект «Господар Абдул-Мурат і Жилін» у »

Ставлення господаря Абдул-Мурата до героя теж з часом змінилося. Якщо на початку розповіді Абдул-Мурат бачив тільки можливість збагатитися, вимагаючи викуп за Жиліна (3000 руб), то вже в першій бесіді з Жиліним, торгуючись з ним, господар кілька разів повторює: «Солдат, урус, корошо, урус!». Ймовірно, господареві сподобалася сміливість російського, його наполегливість і завзятість. А в четвертому розділі Абдул-Мурат каже Жиліну: «Я тебе, Іван, полюбив .... Я тебе і не відпустив би, якби слова не дав ».

Міні-проект «Жилін і старік- татарин»

Ставлення старого-татарина до Жиліна було просякнуте спопеляючої ненавистю. Автор не тільки показав цю ненависть, а й пояснив її. Тривала війна на Кавказі породила в старому озлобленість проти росіян. І його можна зрозуміти, сім синів загинули на війні, а восьмого старий убив сам за зраду. Старий щиро ненавидів росіян, і ця ненависть вилилася на Жиліна. Старий категорично вимагав убити полонених, не чекаючи викупу за них. На відміну від інших жителів аулу, що змінили своє ставлення до працьовитому Жиліна, старий залишався непохитним.

Міні-проект «Діна і Жилін»

Дочка господаря Діна стала одним Жиліну і врятувала йому життя. При першій зустрічі Діна принесла глечик з водою і, коли Жилін напився і подав їй глечик, вона відскочила геть, як дика коза. Але з кожною новою зустріччю страх Діни проходив. Лялька, зроблена Жиліним, остаточно розтопила серце дівчинки. Добра і чуйна, вона всім серцем прив'язалася до бранця, жалувала його і допомагала чим могла. Те молока в глечику принесе, то коржів. Але найголовніший вчинок Діна зробила, ризикуючи своїм життям. Вона врятувала Жиліна, коли принесла йому жердину, ніж допомогла вибратися з ями. І головний герой до кінця життя був вдячний їй

У міру відповідей на дошці, де намальовані Жилін і Діна, приклеюємо написи «Жителі аулу», «Господар», «Старий-татарин», «Діна».

Поступово підводимо учням до висновку, який необхідно зробити на даному етапі уроку:

Жилін пристрасно прагне вирватися з полону. Він входить в довіру до татарам, відрізняється спостережливістю, рішучістю, поєднується з добротою, працьовитістю, і найголовніше - готує втечу. Показуючи відносини Жиліна з жителями аулу, господарем, Діною, старим, Толстой говорить нам про неприпустимість міжнаціональної ворожнечі, про толерантне ставлення до різних народів.

Костилін ж безвілля, пасивний, боягузливий, він покірно чекає, що рідні викуплять його з полону.

Переказ учнями епізодів оповідання, пов'язаних з першим втечею героїв з полону.

Детально аналізується епізод, коли знесилений Костилін вмовляє Жиліна: «Іди один, що тобі за мене пропадати?».

Ходімо далі. Вже висожари спускатися стали, до ранку недалеко. А чи туди йдуть, чи немає, - не знають. Здається так Жиліна, що по цій самій дорозі його везли і що до своїх - верст десять ще буде; а прикмети вірною немає, та й ніч - не розберешся. Вийшли на галявину. Костилін сіл і каже:

- Як хочеш, а я не дійду, - у мене ноги не йдуть.

Став його Жилін умовляти.

- Ні, - каже, - не прийду, не можу.

Розсердився Жилін, плюнув, вилаяв його.

- Так я ж один піду, - прощай!

Костилін схопився, пішов. Пройшли вони верстов із чотири. Туман в лісі ще густіше сіл, нічого не бачити перед собою, і зірки вже трохи видно.

Раптом чують, попереду тупотить кінь. Чути - підковами за камені чіпляється. Ліг Жилін на черево, став по землі слухати.

- Так і є, - сюди, до нас кінний їде.

Втекли вони з дороги, сіли в кущі і чекають. Жилін

підповз до дороги, дивиться - верхової татарин їде, корову жене, сам собі під ніс муркоче щось. Проїхав татарин. Жилін повернувся до Костилін.

- Ну, проніс бог, - вставай, підемо.

Став Костилін вставати і впав.

- Не можу, - їй-богу, не можу; сил моїх немає.

Чоловік огрядний, пухкий, запітнів; да як охопило його в лісі туманом холодним, так ноги обдерті, - він і рассолодел. Став його Жилін силою піднімати. Як закричить Костилін:

- Ой, боляче! Жилін так і обмір.

- Що кричиш? Адже татарин близько - услишіт.- А сам думає: «Він і справді розслаб; що мені з ним робити? Кинути товариша не годиться ».

- Ну, - каже, - вставай, сідай на плечах, снігу, коли вже йти не можеш.

Підсадив на себе Костиліна, підхопив руками під стегна, вийшов на дорогу, поволік.

- Тільки, - каже, - не дави ти мене руками за горлянку, заради Христа. За плечі тримайся.

Важко Жиліна, - ноги теж в крові і уморився. Нагнеться, підправить, підкине, щоб вище сидів на ньому Костилін, тягне його по дорозі.

Ті, що навчаються відзначать, що Жилін втомився не менш товариша, але він твердо відповідає: «Ні, не піду: не годиться товариша кидати!». Не зміг герой кинути людину, яка потрапила разом з ним в полон. Почуття обов'язку, відповідальності перед товаришем, який не може рухатися самостійно, щире бажання допомогти йому прекрасно характеризують Жиліна. Хоча відноситься до його вчинку можна по-різному, в чому переконуємося далі на уроці, використовуючи метод «Займи позицію»

Учні відповідають на питання: «Чи правильно зробив Жилін, що взяв з собою боягузливого, безвольного Костиліна? Адже без нього у головного героя було більше шансів врятуватися? »

Думки учнів різні. Одні вважають, що Жилін, справжній товариш, і не міг вчинити інакше. Людина честі, він прекрасно розумів, що Костилін теж має право на свободу. Удвох легше втекти.

Інші навчаються вважають, що Жилін даремно взяв з собою Костиліна, який став тягарем для героя. Костилін не тільки не здатний приймати якісь рішення, він абсолютно безвольна людина, який і постояти за себе не може.

Вислухавши думки семикласників, підводимо їх до думки про те, що думка хлопців першої групи збігається з авторським. Л. Толстой показує нам справжнього російського людини, якій не чужі співчуття і милосердя, почуття відповідальності за ближнього.

Учні відзначають, що Жиліна полон не зломив, він шукає і знаходить вихід. Допомагає йому вірний друг Діна.

  1. Чому Діна допомогла Жиліну? (Дівчинка бачить в полоненого офіцера не ворога, а доброго, уважного до неї людини, якій так хочеться доставити радість їй і всій дітворі - Жилін робив для них різні іграшки.)

  2. Яким показаний Жилін в момент розставання з Костилін і Діною? (Жилін вірний в дружбі, він пропонує Костилін вдруге бігти з ним, дбає про безпеку дівчинки, на все життя зберіг вдячність до неї.)

  3. Виразне читання напам'ять ученицею описи природи під час другого втечі героя.

Перехрестився Жилін, підхопив рукою замок на колодці, щоб не бринькав, пішов по дорозі, ногу волочить, а сам все на заграву поглядає, де місяць встає. Дорогу він дізнався. Прямо йти верст вісім. Тільки б до лісі дійти до того, як місяць зовсім вийде. Перейшов він річку: побілів вже світло за горою. Пішов лощиною, йде, сам поглядає: не бачити ще місяці. Вже заграва посвітлішало і з одного боку лощини все світліше, світліше стає. Повзе під гору тінь, все до нього наближається.

Йде Жилін, все тіні тримається. Він поспішає, а місяць ще швидше вибирається; вже й направо засвітилися верхівки. Став підходити до лісу, вибрався місяць через гір - біло, світло, зовсім як удень. На деревах все листочки видно. Тихо, світло по горам: як вимерло все. Тільки чути, внизу річка дзюрчить.

Дійшов до лісу - ніхто не попався. Вибрав Жилін містечко в лісі потаємні, сіл відпочивати.

Відпочив, коржик з'їв. Знайшов камінь, почав знову колодку збивати. Все руки побив, а не збив. Піднявся, пішов по дорозі. Пройшов з версту, вибився з сил - ноги ломить. Ступить кроків десять і зупиниться. «Нема чого робити, - думає, - буду тягнутися, поки сила є. А якщо сісти, так і не встану. До фортеці мені не дійти, а як розвидниться, ляжу в лісі, передню, і вночі знову піду ».

Всю ніч йшов. Тільки попалися два татарина верхами, так Жилін здалеку їх почув, сховався за дерево.

Вже став місяць бліднути, роса впала, близько до світла, а Жилін до краю лісу не дійшов. «Ну, - думає, - ще тридцять кроків пройду, зверну в ліс і сяду». Пройшов тридцять кроків, бачить - ліс закінчується. Вийшов на край - білий день; як на Ладонка перед ним степ і фортеця, і наліво, блізёхонько під горою, вогні горять, гаснуть, дим стелиться, і люди біля вогнищ.

Прослухавши уривок з оповідання Л. Н. Толстого, учні відзначають, що природа живе одним життям з героєм. Все рухається в намальованою автором картині: місяць, світло від нього, тіні, що біжать по схилах гір, річка, дзюрчала під горою. Здається, природа створює всі можливі умови для того, щоб Жилін досяг своєї мети, вирвався з полону і довів, що людина здатна і повинна боротися за свободу. Тільки тоді він залишається людиною.

Далі пропонуємо учням узагальнити відомості про Жиліні і Костилін і порівняти їх риси характеру. Доцільно, на наш погляд, використовувати діаграму Венна

Учні, роблячи узагальнюючі висновки, порівнюють героїв і заносять спільні та відмінні риси в діаграму

Риси характеру Риси характеру

Жиліна Загальна для героїв Костилін

сміливість офіцери боягузтво

рішучість безвольність

цілеспрямованість потрапили в полон пасивність

наполегливість слабкодухість

спостережливість страх

стійкість

мужність

доброта

подяку

працьовитість.

На цьому етапі уроку доцільно знову повернутися до епіграфа. Ті, що навчаються читають слова Т. Карлейля і висловлюють свою точку зору, погоджуючись або спростовуючи думку британського письменника. Найчастіше семикласники, спираючись на текст розповіді, погоджуються з думкою Т. Карлейля і наводять як приклад мужність і цілеспрямованість Жиліна, називають його справжнім героєм і людиною, який до кінця боровся за свою свободу і довів що людина здатна досягти будь-яку мета.

Після висловлювань учнів вважаємо закономірним задати проблемне питання: «Чому розповідь Л. Н. Толстого називається« Кавказький полонений », а не« Кавказькі полонені »? Природно, діти сміливо висловлюються про те, що, незважаючи на те що автор показує долі двох російських офіцерів, які опинилися в полоні, вже в назві оповідання закладена домінуюча думка - герой тільки один, Жилін.

Паралельно з обговоренням проблемного питання даємо індивідуальне завдання двом-трьом учням спробувати передати сюжет і своє бачення головного героя за допомогою аплікації.

Хлопці презентують свою роботу, пояснюючи вибір кольорової гами та розташування на аркушах паперу.

1 шматок кольорового паперу - блакитний з рожевими вкрапленнями (благополучне початок оповідання з мрією героя побувати вдома, побачити матір і, може бути, навіть одружитися.)

2 шматок паперу - темно-фіолетовий (несподіваний поворот подій - полон, довге і болісне перебування в аулі, а й тут - вкраплення рожевого кольору. Це символ того, що Жилін продовжує сподіватися на звільнення з полону.)

3 шматок - рожевий (благополучне повернення в фортеця).

Через всю аплікацію - яскраво-червона комета, яка символізує головного героя, що не зламався в полоні, який боровся за свою свободу і досягли мети.

V. рефлексія

Один з учнів бере у однокласників інтерв'ю

«Хотіли б ви, щоб вашими товаришами стали Жилін і Костилін?»

Відповіді семикласників дивують глибиною розуміння змісту оповідання, розуміння авторської позиції. Наводимо найбільш вдалі висловлювання:

  • «Мені б хотілося, щоб мій друг був таким же, як Жилін. На нього можна було б покластися в усьому, навіть потрапивши в критичну ситуацію ... »

  • «Звичайно, щасливим можна вважати людину, у якого такий друг, як Жилін, надійний, розсудливий, думаючий, вольовий ...»

  • «Навіть подумати боюся про те, що мій друг виявиться таким же безхарактерним і боягузливим, як Костилін. Справжній чоловік не може бути таким. Як же він буде нести відповідальність за своїх рідних і близьких? Або це вони повинні його все життя няньчити? ... »

  • «Мені шкода Костиліна. Але такого товариша я не хочу. Він слабкий і безвольний. Незрозуміло, як він воював з горянами. Доля подарувала йому в особі Жиліна справжнього товариша, здатного ризикувати, здійснювати героїчні вчинки. Але, на жаль, Костиліна, ніщо вже не змінить. Він боягуз, який не хоче боротися навіть за своє життя ».

  • «Автор розповіді показав нам головного героя, російського офіцера, носія кращих людських якостей: гордості, впевненості в своїх силах, непохитності духу, прагнення до свободи, почуття товариства, співчуття до ближнього. Ми повинні виховувати в собі ці якості, щоб і нашим рідним і друзям поруч з нами було спокійно і надійно »

  • «Так, Костилін виявився антигероєм. Але він теж людина. Тільки людина, яким не можна захоплюватися, як Жиліним. Коли читав оповідання, навіть соромно було за його немужские позицію. Порятунок він бачив тільки в допомоги близьких, а сам? Не в силах прийняти рішення, змирився, навіть не хоче боротися заради свого порятунку. Адже і не один же був. Поруч - розумний, надійний товариш. Але панічний страх зламав Костиліна. І залишився цей герой для нас жалюгідним, безвольним, що не заслуговує на повагу ... Та й за що його поважати? »

  • «На жаль, дуже мало поруч з нами таких людей, як Жилін. Він викликає моє щире захоплення! Я поважаю його за те, що ні на хвилину не здався, навіть не подумав про смирення! Справжній чоловік! Справжній товариш! Справжній російський офіцер! Якби у мене був такий друг, впевнений, і я б став краще! »

  • «Я думаю, ніхто б з нас не захотів собі такого товариша, як Костилін. Сподіватися на його допомогу не можна, в будь-який момент може підвести ... »

Учитель завершуючи урок, підводить підсумок того, що було сказано дітьми в процесі інтерв'ю, і обов'язково зазначає, що життя складне і часто людині доводиться здійснювати вибір, від якого багато в чому залежить його подальша доля. Цей вибір часто визначається і ситуацією, і особистими якостями людини, і тими людьми, які опинилися поруч. Але все залежить виключно від людини і від того, наскільки він зміг подолати страх, побоювання, тривоги. Звичайно, добре, коли поруч надійні, вірні товариші, здатні допомогти в скрутну хвилину і вирішити чужі проблеми. Такі, як Жилін. Але ж поруч часто виявляються і ті, хто потребує допомоги. І ось тоді стає зрозумілим, що вдає із себе кожен з нас.

1. З чого починаються події в оповіданні?
2. Який договір був у Жиліна і Костиліна, коли вони вирішили їхати без обозу?
3. Хто порушив домовленість і за яких обставин?
4. Як поводився Жилін при зустрічі з ворогом?
Яке рішення він прийняв?
Чи ні?
Кому його писати?
Матері?
Звідки у неї гроші?
Чи ні?

Реклама



Новости