Топ новостей


РЕКЛАМА



Календарь

В.Маяковський. Життя, творчість, особистість поета. Дожовтневу творчість. Маяковський в Армавірі

розділи: література

Тема. В.Маяковський. Життя, творчість, особистість поета. Дожовтневу творчість. Маяковський в Армавірі.

Мета уроку:

  • познайомитися з невідомими сторінками біографії, особистістю і ранньою творчістю В.Маяковського, новаторством його лірики, згадати раніше вивчене про поета;
  • розвивати мовлення, творчі здібності учнів, вміння аналізувати вірші;
  • виховувати інтерес до літератури і історії рідної країни, рідного міста, любов до рідного слова.

Форма уроку: урок - рольова гра з використанням мультимедіа.

Устаткування до уроку:

урок проводиться в комп'ютерному класі, на екрані висвічуються слайди фотографій В.Маяковського, його сім'ї, друзів, тексти його віршів, запис читання віршів самим автором і відомими артистами, сторінки перебування поета в Армавірі.

ХІД УРОКУ

епіграф

Я сам розповім про час і про себе ...
І відчуваю - "я" для мене мало.
Хтось із мене виривається вперто.
В.Маяковський

1. Вступне слово вчителя.

Творчість Маяковського завжди було предметом гострих суперечок. Спори ці носять не тільки узколітературний характер - мова йде про взаємини мистецтва і дійсності, про місце поета в житті. Маяковський прожив складне життя, ніколи від життя не бігав, з юності це життя творив і переробляв. Маяковський - одне з найяскравіших імен в літературі XX століття.

Про Маяковського написано дуже багато. Думки про нього часто полярні. Перед вами лежать листочки з трьома висловами про Маяковського. Давайте познайомимося з ними.

Читання висловлювань про Маяковського. ( Додаток 1 )

Не поспішайте погоджуватися з будь-яким думкою, спочатку прослухайте матеріал уроку, а потім зробіть висновок.

А зараз давайте згадаємо, хто написав ці рядки.

Крихітка син
до батька прийшов,
і запитала крихітка:
- Що таке
добре
і що таке
погано?

Всім відомі ці рядки з дитинства. Це В.Маяковський. Виявляється, його творчість нам знайоме з раннього дитинства. Сьогодні ми дізнаємося нові сторінки життя і творчості, особистості поета, згадаємо раніше вивчене, почитаємо його ранні твори, дізнаємося про перебування Маяковського в нашому місті.

Епіграфом до уроку стануть слова В.Маяковського "Я сам розповім про час і про себе ...". І ще одні рядки: "І відчуваю -" я "для мене мало. Хтось із мене виривається вперто ". Ви почуєте на уроці рядки з біографії поета, написаної самим Маяковським, яка так і називається "Я сам". Це рветься назовні "я" неможливо не помітити в його автобіографії.

Сьогоднішній урок - рольову гру ми проведемо у формі круглого столу. Творча група заздалегідь отримала завдання вивчити життя, творчість і особистість В.Маяковського. І тепер представлять нам підсумок своєї роботи. За круглим столом у нас розмістяться літературознавець, критик, кореспонденти, близькі та знайомі В.Маяковського. Головний гість - це сам поет.

Всі учні протягом уроку ведуть необхідні записи, щоб в кінці уроку уявити звіт про роботу круглого столу. На столі у кожного лежить бланк з питаннями, який необхідно заповнити до кінця уроку. Додаткові питання нашому гостю може задати будь-який бажаючий.

Отже, починаємо засідання нашого круглого столу. Ваші запитання.

2. Засідання круглого столу.

Кореспондент газети "Известия". Відомо, що ви народилися 7 липня 1893 року в селі Багдаді, Кутаїської губернії, Грузія. Ваш батько - Володимир Костянтинович, лісничий. Мати - Олександра Олексіївна. Дві сестри - Ольга і Люда. Розкажіть про вашу сім'ю, про дитинство.

Маяковський. Сім'я належала до дворянського стану, але жила вона в досить скромному достатку. Вільний дух Кавказу, дружба і розваги з грузинськими дітьми, поїздки з батьком по лісництву сприяли ранньому дорослішання і самостійності.

Щоб вчитися в гімназії, сім'ї пройшлося переїхати в Кутаїсі. Вчився добре, обзавівся новими друзями.

Але настав час 1905 року. Хвилювання спалахнули ледь не по всій Росії, в тому числі і в Кутаїсі. Я разом з гімназистами старших класів брав участь в демонстраціях і виступах.

Але незабаром в нашій родині сталася подія, яка круто змінило наше життя: 19 февраля 1906 роки від зараження крові помер батько. І влітку сім'я переїхала в Москву. Жили на батьківську пенсію, знімали квартиру та здавали кімнати.

У кімнатах, які сім'я здавала, виявлялися мешканцями студенти-революціонери. У них збиралися друзі і велися бесіди і суперечки на політичні теми. Я прислухався до них, потім просив почитати "що-небудь революційне". Мене стали приймати за свого і навіть доручали дещо по частині нелегальщини.

У гімназії справи пішли неважливо. Я все більше залучався до спілкування з революційною молоддю. І в початку 1908 року я пішов з гімназії.

Кореспондент газети "Труд". Коли ви вперше спробували писати?

Маяковський. У гімназії і спробував писати. Інші пишуть, а я не можу ?! Став скрипіти. Вийшло неймовірно революційно і в такій же мірі бридко. Не пам'ятаю ні рядка. Написав друге. Вийшло лірично. Крім такий стан серця сумісним з моїм "соціалістичним достоїнством", кинув зовсім.

Кореспондент газети "Труд". Відомо, що ви неодноразово піддавалися в ці роки арешту. За що і як це вплинуло на формування ваше світогляду?

Маяковський. 1908 рік, мені 14 років - вступив в партію РСДРП. Потім нелегальна діяльність в друкарні, за що і був заарештований. Під час арешту їв блокнот з адресами і в палітурці.

Стеження, спілкування з професійними революціонерами, читання марксистської літератури, знову арешти.

За 11 Бутирській місяців перечёл все новітнє. Символісти - Білий, Бальмонт. Теми, образи не моєю життя.

Вийшов розбурханий. Але до чого ж неважко писати краще їх. Тільки потрібен досвід в мистецтві. Де взяти? Я неук. Я повинен пройти серйозну школу.

Я зайшов до тоді ще товаришеві по партії - Медведєву. Хочу робити соціалістичне мистецтво. Він довго сміявся: кишка тонка.

Думаю все-таки, що він недооцінив мої кишки. Я перервав партійну роботу. Я сів вчитися.

Кореспондент газети "Известия". Але вчитися ви почали живопису, якої захоплювалися з перших гімназійних років. Як вийшло, що потрапили в літературу?

Д. Бурлюк. Дозвольте, я поясню. Дозвольте представитися: Давид Бурлюк, художник і поет. З Володимиром ми познайомилися в училищі живопису. Спочатку задирались - незабаром подружилися. Це мені він прочитав свої перші вірші, видавши їх за "чиїсь". Я відразу зрозумів, чиї це вірші, побачив у ньому "дикого самородка" і на наступний день представив друзям Маяковського як "геніального поета". Це збентежило його. "Тепер пишіть. А то ви мене ставите в незручне становище ", - сказав я йому. Але слово було сказано про те, що прихованою мрією жило в ньому: поет. Зовсім не виключено, що він чекав цього слова, і його виявилося достатньо, щоб подолати сумніви.

Маяковський. Завжди з любов'ю думаю про Давида. Прекрасний друг. Мій дійсний учитель. Бурлюк зробив мене поетом. Читав мені французів і німців. Всовував книги. Ходив і говорив без кінця. Чи не відпускав ні на крок. Видавав щодня 50 копійок. Щоб писати не голодуючи.

Літературознавець. Так, дев'ятнадцятирічний Маяковський круто змінив своє життя, як сказала А. Ахматова, скандально увірвавшись в "задушливий зал" російської поезії. А в Наприкінці 1912 р Маяковський, Бурлюк, Хлєбніков і Кручених випустили альманах і маніфест "Ляпас суспільному смаку". В автобіографії сказано: "Народився російський футуризм".

Маяковський. Хочу від вас почути, як ви розумієте, що таке футуризм.

Відповіді учнів. Перевірка домашнього завдання.

Д.Бурлюк: Щоб "запровадити" в свідомість читаючої публіки нове мистецтво, ми зробили поїздку по містах Росії. Наші виступи супроводжувалися гучними скандалами, поліцейськими заборонами, небаченої за активністю і переважно лайливої ​​пресою, тим самим створила нам широку популярність. Жовта кофта і циліндр М., його дотепність б'ють з розмаху репліки - відповіді на "каверзні" питання із залу, нарешті, вірші виділялися потужної поетичної енергією і яскравою, несподіваною метафорика, зробили його найпомітнішою фігурою в нашій групі.

Кореспондент газети "Труд". Прочитайте нам що-небудь з ранньої лірики.

Звучить запис читання Маяковським вірша "А ви могли б?"

Потім читання артистом В. вовняні вірші.

Словникова робота: ноктюрн - невелике музичний твір ліричного характеру.

Учитель. Аналіз вірша "А ви могли б?". Відповіді на запитання.

Одне з перших опублікованих віршів М. Воно дуже характерно для ранньої манери поета: весела знущання над здоровим глуздом, незвичайна і грубо-речова образність, навмисне бажання збити з пантелику читача.

- Які образи ви знайшли в цьому вірші? (Сірі будні розфарбував фарбою, вилицюватість людського обличчя при русі нагадують морські хвилі, водостічні труби з поперечними "ребрами" схожі на флейту, кларнет - вони звучать при вітрі, дощі, стають частиною "музики великого міста".)

- У яких рядках чути скрегіт? Як називається цей прийом? Які звуки повторюються? (Алітерація)

З рибин на вивісках

Прочитав я заклики нових губ.

- Зверніть увагу на лексику. Що ви помітили? (Зштовхування в смисловому ряду різностильних слів: заклики, ноктюрн, Флейта і ... стакан, холодець, водостічні труби.)

Літературознавець. Цей вірш дуже близьке за настроєм з уже відомим всім віршем "Послухайте! ", З яким ми познайомилися в 9-му класі. Давайте згадаємо його. (Читання напам'ять вірш. "Послухайте!")

Критик: Дозвольте прокоментувати цей вірш.

А.С.Субботін вважає, що вірш "Послухайте!" - це "пряме звернення до слухача": "Поет ще погано уявляє собі своїх союзників, не розрізняє особи зацікавлених слухачів, але він пристрасно хоче, щоб вони швидше з'явилися, розділили з ним радість і любов, відчай і надію. У молитвах і запевненнях "тривожного, але спокійного зовнішньо" персонажа вірша, що не виносить "беззвёздную борошно", багато прихованою надій і бажань автора ".

А.А.Міхайлов стверджує: "Світ не розкриває свої таємниці перед поетом, і він здивовано запитує:" Послухайте! .. ". Недосконалість, різке невідповідність мрії і дійсності породжувало ці здивовані питання ".

Поет Б. Пастернак пише: "Я дуже люблю ранню лірику Маяковського. На тлі тодішнього блазнювання її серйозність, важка, грізна, яка скаржиться, була так незвичайна ". Поет використовує тут вічний поетичний образ - зірки, замінюючи його своїм - "плевочки".

Літературознавець С.Бавін пише: "Традиційний для Маяковського зневажливо викликає тон не міг приховати виразного чуйному слухачеві крику болю за страждає душу сучасної людини".

Літературознавець. У повному розладі з цим світом з'явився вірш "Нате!" - з його зухвалою назвою воно знайшло свого адресата в благопристойної буржуазної публіці, коли Маяковський прочитав його на відкритті кабаре "Рожевий ліхтар« 19 жовтня 1913 року.

Читання напам'ять вірші "Нате!".

Літературознавець або вчитель. Проаналізувавши ці вірші, можна назвати особливості лірики Маяковського:

- незвичайні образи, форма, графіка вірша, приголомшуюча поетична новизна;

- бачить світ у фарбах, в речовині, в плоті, з'єднує непоєднуване;

- бачить більше, ніж навколишні, його світ яскравий, різкий, екзотичний;

- за різкість ховається глибока лірика;

- в віршах звучить ідея жертовності, служіння людям, мистецтву.

Кореспондент газети "Труд". Як ви поставилися до війни 1914? Чи брали участь в ній?

Маяковський. Відраза і ненависть до війни. Війна огидна. Пішов записуватися добровольцем. Не дозволили. Немає благонадійності. Пізніше йти на війну сам не хотів. Але забрили. Прикинувся креслярем.

Кореспондент газети "Известия". А як ви сприйняли революцію?

Маяковський. Брати чи не брати? Такого питання для мене (і для інших москвичів-футуристів) не було. Моя революція.

У 19-му році їжджу з моїми речами і товаришів по заводам. Радісний прийом. Пішов в агітацію РОСТу.

Кореспондент газети "Известия". Я багато чув про цей бік вашої діяльності, цікавився. Ось що я дізнався. (Повідомлення учня за підручником про вікна РОСТу).

Кореспондент газети "Труд". Дозвольте один особисте питання. Чи була у вашому житті справжня любов?

Ліля Брік. На це питання я можу відповісти. Дозвольте представитися:

Ліля Брік.

З Маяковським ми познайомилися в 1915 році. "Липень 1915 року. Радісно дата. Знайомлюся з Л.Ю. і О.М. БРІК ", - записав Маяковський багато років пізніше в автобіографії. Наш будинок скоро став і його будинком, наша сім'я - його сім'єю. Маяковський відразу закохався в мене.

Маяковський залицявся до мене бурхливо, безоглядно. Йому подобалося і те, що перед ним була дама, жінка іншого кола - елегантна, розумна, вихована, до кінця непізнавана, з прекрасними манерами, цікавими знайомими і позбавлена ​​будь-яких забобонів. Ми зустрічалися щодня і стали нерозлучні, але його почуття домінували. Я ж була спокійніше і вміла тримати його на відстані, від якого він божеволів. Я любила його, але не без пам'яті.

Утрьох ми жили у всіх квартирах в Москві, на дачі в Пушкіні. У свій час знімали будиночок в Сокольниках і жили там взимку, бо в Москві була теснотіща. У ті роки обручки для мене були ознакою буржуазності. Тому ми обмінялися перснями-печатками. На моєму персні він вигравірував ініціали Л Ю Б. По колу вони читалися, як ЛЮБЛЮ - ЛЮБЛЮ. Ці три літери поет ставитиме як посвячення, художники - вписувати в орнаменти на його книгах.

Любов наша була не простою, вона не раз сягала кризових рубежів. У роки, коли революція ламала і переглядала все на світі, здавалося, що і людські відносини повинні знайти нову форму, нові взаємозв'язку. Восени 1922 р відносини наші витримали кризу: ми прийняли рішення прожити два місяці нарізно. 28 лютого в третій годині дня закінчився для Маяковського "термін ув'язнення". О восьмій годині вечора ми зустрілися на вокзалі, щоб поїхати на кілька днів разом в Петроград. Увійшовши в купе, Маяковський прочитав мені тільки що закінчену поему "Про це" і заплакав ...

Маяковський бачився з нами в останній разу 18 лютого 1930 р коли ми їхали за кордон. Останню листівку Маяковському ми відправили з Амстердама 14 квітня, в день його самогубства ...

Любов наша була дуже непростою. Багато що в наших відносинах залишається незрозумілим.

Як далі складається ваша творча доля?

Маяковський. Організуємо "ЛЕФ" (Лівий фронт) - нову літературну групу. Ми висунули три нових принципу мистецтва:

- принцип соціального замовлення;

- принцип літератури факту;

- принцип мистецтва-жизнестроения.

В роботі свідомо перекладаю себе на газетярі. Пишу в "Известия", "Труд", "Робітничої Москві". Друга робота - продовжую перервану традицію трубадурів і менестрелів. Їжджу по містах і читаю. Новочеркаськ, Харків, Париж, Ростов, Берлін, Казань і т.д., і т.д. За 4 роки я виступив з лекціями і віршами в 52 містах Радянського Союзу. Особисте спілкування з читацькою аудиторією вважаю роботою радісною і виснажливою. Був і на півдні. До речі, в вашому провінційному містечку теж був.

П.І.Лавуту. Дозвольте представитися: П.І.Лавуту - організатор виступів поета. Я всюди супроводжував Маяковського.

В Армавір Маяковський приїхав 30 листопада 1927 року. Він зупинився в "1-й Радянської готелі", що розташовувалася на місці теперішнього універмагу.

Хворий і перевтомлений, поет попередив, щоб його не турбували і нікого до нього не пускали, хоча зазвичай двері у Володимира Володимировича для всіх були відкриті навстіж. Однак публіка, яка дізналася про приїзд Маяковського, не бажала визнавати ніякої заборони, інші наполегливі відвідувачі довго і вимогливо стукали в зачинені двері номера, так що мені - організатору виступів поета - доводилося давати пояснення.

Увечері кінотеатр "Марс", заповнений в основному молоддю, схвильовано гудів. Нарешті, в залі для глядачів згасло світло. І ось перед аудиторією з'явився Маяковський - високий, молодий, енергійний. Всі з цікавістю розглядали поета. Викладач літератури С.В. Кірані, який був присутній на цьому вечорі, згадував в 1951 році: "Маяковський почав читати трохи тремтячим голосом, мабуть сильно хвилюючись (та й хвороба, безумовно, давала про себе знати), але вже через хвилину іншу голос його зміцнів, слова і рядки, вимовлені їм, придбали журиться силу ". Після кожного вірша слухачі гаряче аплодували. Велике враження на Армавірського публіку справили такі вірші, як "Лист Горькому", "Лист Єсеніну", "Лівий марш". Потім Маяковський почав читати уривок з поеми "Добре!".

Виступ поета нашли широкий відгук у публікі. На вечір Маяковського було продано 222 квитка. В кінці вечора, тривалого до глибокої ночі, відбулося щось на зразок диспуту. 38 записок, поданих Володимиру Володимировичу на вечорі, нині зберігаються в Державному музеї В.В. Маяковського в Москві. Ось деякі з них: "Чому Ваша група називається" лівим фронтом "?", "Що лівого в Лефе?", "Тов. Маяковський, Ви член партії чи ні? А якщо ні, то чому? ".

У словесному турнірі Маяковський був непереможний. Володіючи феноменальною винахідливістю і дотепністю, він нещадно таврував ворогів. У виступах учасників диспуту відбилися суперечливі оцінки творчості поета. Одні говорили, що поезія Маяковського для широких мас малозрозуміла і важка, що Маяковському потрібно "опроститься". Інші стверджували, що поет масам цілком зрозумілий.

Радісним повертався Маяковський в готель. Поет залишився задоволений зустріччю з читачами. Окружна газета "Трудовий шлях" 4 грудня 1927 писала з приводу виступу Маяковського: "На жаль, армавірської аудиторії не довелося повністю познайомитися з усією поемою" Добре! ", Так як Маяковський через хворобу читав лише окремі місця ...". І далі газета продовжує: "Його виступ в Армавірі, безсумнівно, представляє подія, мимо якого не можна пройти. Армавирская публіка, в певній частині має сумбурне уявлення про Маяковського, мала можливість близько познайомитися з його творчістю і поезією. І потрібно лише пошкодувати, що виступ поета, з нагоди його хвороби, в Армавірі було повно і коротко ".

Про перебування в Армавірі В.В. Маяковського, про його виступі перед широкою читацькою аудиторією нагадує мармурова дошка, встановлена ​​на будівлю кінотеатру по вулиці Комсомольській, 129. Напис говорить: "У цьому будинку 30 листопада 1927 роки читав вірші В.В.Маяковский". Одна з вулиць Армавіра носить ім'я талановитого радянського поета.

Маяковський. На цьому дозвольте попрощатися, мене чекають невідкладні справи. До побачення, товариші.

Кореспондент газети "Робоча Москва". Корній Чуковський вірно помітив: "Бути Маяковським дуже важко". Останній відрізок життя поета забарвлений в похмурі кольори. Спільне життя з Осипом і Лілею Брик стала обтяжувати поета. Він не змінив революційним ідеалам, але віру в них все більше підривала народжувалася тоталітарна система влади. У літературі йшла гостра боротьба. У п'єсі "Клоп" офіційна критика відчула "антирадянський душок", а в "Бані" виявила "знущальні ставлення до нашої дійсності ...". Виставка "20 років роботи" була бойкотувати пресою і письменниками. Маяковський захворів, лікарі заборонили йому виступати. Всі ці події стягувалися в тугий вузол. Хворий, іздёрганний, насилу перемогался нервову напругу, поет шукає розради у зустрічах з актрисою МХАТу Веронікою Полонської, милою, чарівною, закоханої в нього молодою жінкою. Він хоче створити свою нормальну сім'ю. Але і тут, перебуваючи у стресовому стані, кваплячи події, не може привести свої відносини з нею до гармонії.

4 квітня 1930 року в віці 36 років Маяковський пострілом з револьвера покінчив життя самогубством. У передсмертному листі він писав ... (Зачитується записка. Додаток 2 )

Але ніхто ніколи не дізнається, яким був останній мотив цього вчинку.

3. Заключне слово вчителя.

Дякуємо всім учасникам круглого столу. Ви зробили велику роботу. Особлива подяка нашому Маяковському. В його словах ви чули рядки з автобіографії поета "Я сам".

Маяковський ... Хто ж ще поєднав у собі стільки непримиренних протиріч! Він відкидав від себе культуру минулого, і його відхиляли від культури. Його зводили на п'єдестал, їм захоплювалися, його обожнювали і дякували - про нього лихословили та над ним знущалися. Його любили і ненавиділи.

І в силі, і в слабкості він постав людиною граничної самовіддачі. Ніякої ідеї, ніякому справі він не віддавав себе наполовину, він віддавав усього себе або не віддавав нічого. Він прийшов у світ для життя, для боротьби, він перенасичений енергією дії: "І відчуваю -" я "для мене мало. Хтось із мене виривається вперто ".

А тепер зробіть висновок ви і виберіть одне з висловлювань про Маяковського, з яким ви можете погодитися. Заповніть бланк з питаннями, здайте. ( додаток 3 )

Всі учасники круглого столу отримують оцінки.

Домашнє завдання: розповідати про Маяковського, читати поему "Облако в штанах", п'єси "Клоп" і "Баня".

література

1. Н.В.Егорова. Поурочні розробки з російської літератури. 11 клас. Москва, "Вако", 2005 р

2. В.В.Маяковский. Автобіографія "Я сам". Твори: В 2 т. Москва, 1987. Т.1.

3. В.Жернов. Маяковський в Армавірі. Газета "Армавірський співрозмовник", № 138 від 19.07.1983 р

26.03.2008

Коли ви вперше спробували писати?
Інші пишуть, а я не можу ?
За що і як це вплинуло на формування ваше світогляду?
Де взяти?
Як вийшло, що потрапили в літературу?
Аналіз вірша "А ви могли б?
Які образи ви знайшли в цьому вірші?
У яких рядках чути скрегіт?
Як називається цей прийом?
Які звуки повторюються?

Реклама



Новости