Топ новостей


РЕКЛАМА



Календарь

Розділ V. Органи Союзної держави

  1. Глава I. Вищий Державна Рада
  2. Стаття 35
  3. Стаття 36
  4. Стаття 37
  5. Глава II. Парламент Союзної держави
  6. Стаття 39
  7. Стаття 40
  8. Стаття 41
  9. Стаття 42
  10. Стаття 43
  11. Глава III. Рада міністрів
  12. Стаття 45
  13. Стаття 46
  14. Стаття 47
  15. Стаття 48
  16. Стаття 49
  17. Глава IV. Суд Союзної держави
  18. Стаття 51
  19. Стаття 52
  20. Стаття 53
  21. Стаття 54
  22. Глава V. Рахункова палата
  23. Стаття 56
  24. Глава VI. Посадові особи
  25. Розділ VI. Акти Союзної держави
  26. Стаття 59
  27. Стаття 60
  28. Розділ VII. Заключні положення
  29. Стаття 62
  30. Стаття 63
  31. Стаття 64
  32. Стаття 65
  33. Стаття 66
  34. Стаття 67
  35. Стаття 68
  36. Стаття 69
  37. Стаття 70
  38. Стаття 71

«<Попередня. | ЗМІСТ | Слід. »»

Глава I. Вищий Державна Рада

Стаття 34

1. Вищий Державна Рада є вищим органом Союзної держави.

2. До складу Вищої Державної Ради входять глави держав, глави урядів, керівники палат парламентів держав-учасниць.

3. У засіданнях Вищої Державної Ради беруть участь Голова Ради Міністрів, голови палат Парламенту, Голова Суду Союзної держави.

Стаття 35

1. Вищий Державна Рада:

    вирішує найважливіші питання розвитку Союзної держави;

    утворює в межах своєї компетенції органи Союзної держави, включаючи органи управління галузевого і функціонального характеру;

    призначає вибори в Палату Представників Парламенту Союзної держави;

    затверджує бюджет Союзної держави, прийнятий Парламентом Союзної держави, і річні звіти про його виконання;

    стверджує міжнародні договори Союзної держави, ратифіковані Парламентом;

    стверджує державну символіку Союзної держави;

    визначає місцеперебування органів Союзної держави;

    заслуховує щорічний звіт Голови Ради Міністрів про реалізацію прийнятих рішень.

2. Вищий Державна Рада виконує інші функції, віднесені до її відання цим Договором або передані на його розгляд державами-учасниками.

3. Вищий Державна Рада в межах своїх повноважень видає декрети, постанови і директиви.

Стаття 36

1. Головою Вищої Державної Ради є один із глав держав-учасників на основі ротації, якщо держави-учасниці не домовилися про інше.

2. Голова Вищої Державної Ради:

    організовує роботу Вищої Державної Ради, головує на її засіданнях і підписує прийняті Вищим Державною Радою акти, а також закони Союзної держави;

    звертається до Парламенту з щорічними посланнями про становище в Союзній державі та основні напрямки його розвитку;

    за дорученням Вищої Державної Ради веде міжнародні переговори і підписує від імені Союзної держави міжнародні договори, представляє Союзну державу у відносинах з іноземними державами і міжнародними організаціями;

    організовує контроль за ходом реалізації цього Договору і прийнятих Вищим Державною Радою рішень;

    в межах своїх повноважень дає доручення Раді Міністрів Союзної держави;

    за дорученням Вищої Державної Ради виконує інші функції.

Стаття 37

1. Акти Вищої Державної Ради приймаються на основі одностайності держав-учасників. Акт не є прийнятим, якщо одна з держав-учасників висловилося проти його прийняття.

2. Голосування на засіданнях Вищої Державної Ради від імені держави-учасника здійснює глава держави або особа, ним уповноважена.

Глава II. Парламент Союзної держави

Стаття 38

Парламент Союзної держави є представницьким і законодавчим органом Союзної держави.

Стаття 39

1. Парламент складається з двох палат - Палати Союзу і Палати Представників.

2. Палата Союзу складається з 36 членів Ради Федерації, депутатів Державної Думи, делегованих палатами Федеральних Зборів Російської Федерації, і 36 членів Ради Республіки, депутатів Палати представників, делегованих палатами Національних зборів Республіки Білорусь. Члени Палати Союзу працюють на непостійній основі і отримують винагороду за свою працю за місцем постійної роботи.

3. Палата Представників складається з 75 депутатів від Російської Федерації і 28 депутатів від Республіки Білорусь, які обираються на основі загального виборчого права при таємному голосуванні.

4. Палата Представників обирається, а Палата Союзу формується строком на 4 роки. У разі припинення повноважень палат парламентів держав-учасниць члени Палати Союзу зберігають свої повноваження аж до оновлення депутації відповідного парламенту.

Стаття 40

Парламент Союзної держави:

приймає закони і Основи законодавства Союзної держави з питань, віднесених цим Договором до компетенції Союзної держави;

сприяє уніфікації законодавства держав-учасників;

заслуховує щорічні послання Вищої Державної Ради про становище в Союзній державі та основні напрямки його розвитку;

заслуховує доповіді та інформації про діяльність Ради Міністрів;

приймає бюджет і заслуховує річні та піврічні звіти про його виконання;

стверджує звіт, заслуховує доповіді та повідомлення Рахункової палати Союзної держави;

ратифікує міжнародні договори, укладені від імені Союзної держави;

укладає угоди про співпрацю з парламентами держав, що не входять до Союзної держави, і парламентськими організаціями;

призначає за поданням Вищої Державної Ради суддів Суду Союзної держави;

затверджує за поданням Вищої Державної Ради членів Комісії з прав людини;

призначає за поданням Ради Міністрів членів Рахункової палати Союзної держави;

встановлює символіку Союзної держави;

розглядає пропозиції з питань приєднання до союзної держави третіх держав, бере відповідні рекомендації, направляє їх для затвердження до Вищої Державної Ради;

забезпечує взаємодію парламентів держав-учасниць;

здійснює інші повноваження, передбачені цим Договором.

Стаття 41

1. Депутати Палати Представників і члени Палати Союзу володіють недоторканністю на всій території Союзної держави протягом всього терміну їх повноважень.

2. Депутати Палати Представників працюють на постійній професійній основі і не можуть перебувати на державній службі, займатися іншою оплачуваною діяльністю, крім викладацької, наукової та іншої творчої діяльності.

Стаття 42

1. Засідання Палати Союзу і Палати Представників проводяться на регулярній основі відповідно до їх регламентами.

2. Палата Союзу і Палата Представників засідають окремо, крім випадків, передбачених їх регламентами.

3. Кожна з палат обирає зі свого складу Голову, його заступника, утворює комісії. Голова палати і його заступник обираються на ротаційній основі. Голова палати і його заступник не можуть бути громадянами однієї держави-учасниці.

4. Кожна з палат приймає свій регламент і вирішує питання внутрішнього розпорядку своєї діяльності.

Стаття 43

1. Право внесення законопроектів належить Вищому Державному Раді, Раді Міністрів Союзної держави, Палаті Союзу, а також групі депутатів Палати Представників чисельністю не менше 20 депутатів.

2. Законопроекти вносяться до Палати Представників.

3. Після прийняття закону Палатою Представників він направляється на схвалення в Палату Союзу.

4. Законопроекти, що передбачають витрати, що покриваються за рахунок бюджету Союзної держави, можуть бути внесені тільки за наявності згоди Ради Міністрів Союзної держави.

5. Рішення Палати Представників вважається не прийнятим, якщо проти нього проголосувало більше однієї чверті від загального числа депутатів.

6. Закони Союзної держави приймаються більшістю голосів від загального числа членів кожної палати. У разі несхвалення законопроекту Палатою Союзу палати можуть створити погоджувальну комісію для подолання розбіжностей, що виникли, після чого законопроект підлягає повторному розгляду в палатах.

7. Прийнятий закон не пізніше 7 днів з дня схвалення Палатою Союзу спрямовується до Вищого Державна Рада для підписання Головою Вищої Державної Ради і оприлюднення.

8. Голова Вищої Державної Ради не пізніше 30 днів з дня прийняття закону підписує його, якщо у нього і у глави держави-учасниці, яка не є на момент підписання закону Головою Вищої Державної Ради, немає заперечень щодо прийняття цього закону. Якщо у Голови Вищої Державної Ради або у глави держави-учасниці, яка не є на момент підписання закону Головою Вищої Державної Ради, є заперечення, то закон відхиляється. Відхилення закону оформляється рішенням Вищої Державної Ради і направляється в палати Парламенту не пізніше 7 днів з дня його відхилення. Голова Вищої Державної Ради має право запропонувати палатам Парламенту створити погоджувальну комісію для подолання розбіжностей, що виникли.

Глава III. Рада міністрів

Стаття 44

1. Рада Міністрів є виконавчим органом Союзної держави.

2. До Ради Міністрів входять Голова Ради Міністрів, глави урядів, Державний секретар (на правах заступника Голови Ради Міністрів), міністри закордонних справ, економіки та фінансів держав-учасників, керівники основних галузевих і функціональних органів управління Союзної держави.

    На засідання Ради Міністрів можуть запрошуватися керівники центральних банків і міністри держав-учасників.

3. Голова Ради Міністрів призначається Вищим Державною Радою. Їм може бути глава уряду однієї з держав-учасників на ротаційній основі.

4. Функції Ради Міністрів, його склад, а також порядок його діяльності визначаються Положенням, яке затверджується Вищим Державною Радою.

Стаття 45

Державний секретар, керівники галузевих і функціональних органів управління Союзної держави призначаються і звільняються з посади Вищою Державною Радою за поданням Голови Ради Міністрів.

Стаття 46

1. Рада Міністрів відповідно до своєї компетенції, визначеної цим Договором та рішеннями Вищої Державної Ради:

    розробляє основні напрямки спільної політики з питань розвитку Союзної держави і вносить їх до Вищого Державна Рада для розгляду;

    вносить до Вищої Державної Ради пропозиції щодо формування галузевих і функціональних органів Союзної держави і здійснює керівництво їх діяльністю;

    вносить до Парламенту Союзної держави проекти союзних законів і Основ законодавства;

    забезпечує контроль за виконанням положень цього Договору, актів Союзної держави і при необхідності вносить мотивовані подання державам-учасницям у разі невиконання зобов'язань, що випливають з них;

    розробляє і вносить до Парламенту Союзної держави проект бюджету Союзної держави, забезпечує виконання бюджету, представляє Парламенту річні і піврічні звіти про виконання бюджету;

    розглядає звіти та доповіді Рахункової палати;

    здійснює управління власністю Союзної держави;

    забезпечує створення і розвиток єдиного економічного простору, проведення єдиної фінансової, податкової, кредитної, грошової, валютної, цінової та торговельної політики;

    координує процес уніфікації законодавства держав-учасників;

    сприяє проведенню узгодженої політики держав-учасників в міжнародних справах, в сфері оборони, безпеки, забезпечення законності, прав і свобод громадян, забезпечення громадського порядку і боротьби зі злочинністю, а також в області культури, науки, освіти, охорони здоров'я, соціального забезпечення та охорони навколишнього середовища;

    здійснює інші повноваження, покладені на нього цим Договором та Вищим Державною Радою.

2. Рада Міністрів в межах своєї компетенції видає постанови, директиви та резолюції.

3. Рішення Ради Міністрів може бути призупинено або скасовано Вищим Державною Радою.

Стаття 47

Голова Ради Міністрів:

здійснює керівництво діяльністю Ради Міністрів і організовує його роботу;

представляє Вищому Державному Раді і Парламенту Союзної держави щорічні доповіді про діяльність Ради Міністрів;

підписує акти Ради Міністрів;

за дорученням Вищої Державної Ради і в межах наданих їм повноважень проводить переговори і підписує міжнародні договори від імені Союзної держави.

Стаття 48

1. Рада Міністрів формує Постійний Комітет, керований Державним секретарем.

2. Постійний Комітет є відповідальним за підготовку засідань Вищої Державної Ради і Ради Міністрів.

3. Постійний Комітет координує роботу галузевих і функціональних органів Союзної держави і їх взаємодію з національними органами держав-учасників, контролює виконання прийнятих Вищим Державною Радою і Радою Міністрів рішень, регулярно інформує Раду Міністрів про стан справ в сферах діяльності галузевих і функціональних органів Союзної держави, вносить пропозиції до Ради Міністрів щодо виконання поточних завдань розвитку Союзної держави.

Стаття 49

1. Уряди держав-учасниць висувають кандидатів на посади членів Постійного Комітету.

2. З представлених кандидатів Рада Міністрів призначає членів Постійного Комітету.

3. Державний секретар і члени Постійного Комітету призначаються на чотирирічний термін. Порядок їх дострокового звільнення визначається Вищим Державною Радою.

4. Членами Постійного Комітету можуть бути тільки громадяни держав-учасників. У складі Постійного Комітету не повинно бути більше двох третин членів Постійного Комітету, які є громадянами однієї держави. Члени Постійного Комітету призначаються і діють в особистій якості.

5. Положення про Постійному комітеті стверджує Вищий Державна Рада за поданням Ради Міністрів.

Глава IV. Суд Союзної держави

Стаття 50

Суд Союзної держави (далі - Суд) є органом Союзної держави, який покликаний забезпечити однакове тлумачення і застосування цього Договору, нормативно-правових актів Союзної держави.

Стаття 51

До складу Суду входить 9 суддів, які призначаються Парламентом Союзної держави за поданням Вищої Державної Ради.

Стаття 52

1. Судді призначаються і діють в особистій якості з громадян Союзної держави, що володіють високими професійними та моральними якостями, які відповідають вимогам, що пред'являються для призначення на вищі судові посади в державах-учасницях.

2. У складі Суду не повинно бути більше 5 суддів, які є громадянами однієї держави.

3. Судді незалежні.

Стаття 53

1. Судді призначаються строком на 6 років. Допускається їх призначення ще на один термін.

2. Кожні 2 роки відбувається оновлення третини складу членів Суду.

3. При первинному призначенні третину суддів призначається строком на 2 роки і третина - на 4 роки.

4. З числа суддів Суд обирає Голову і його заступника, які не можуть бути громадянами однієї держави-учасниці.

5. Вищий Державна Рада затверджує Статут і Регламент Суду.

Стаття 54

1. Кожна держава-учасниця, органи Союзної держави можуть передавати на розгляд Суду будь-які питання, пов'язані з тлумаченням і застосуванням цього Договору, нормативно-правових актів Союзної держави.

2. Рішення Суду мають обов'язкову юридичну силу і підлягають офіційному опублікуванню.

3. Рішення Суду приймаються двома третинами голосів від загальної кількості суддів у відповідному судовому засіданні.

Глава V. Рахункова палата

Стаття 55

1. Для здійснення контролю за фінансами Союзної держави створюється Рахункова палата.

2. Рахункова палата складається з 11 членів, які призначаються строком на 6 років з числа громадян держав-учасників, що мають досвід роботи в контрольно-ревізійних і аудиторських організаціях, професіоналізм і сумлінність яких не викликають сумнівів.

3. Члени Рахункової палати призначаються Парламентом Союзної держави за поданням Ради Міністрів. Члени Рахункової палати призначаються незалежно від того, громадянами якої з держав-учасників вони є. До складу Рахункової палати не може входити більше 7 громадян одного й того ж держави-учасниці.

4. Члени Рахункової палати обирають зі свого складу Голову та його заступника, які виконують свої обов'язки протягом дворічного періоду і можуть бути переобрані. При цьому Голова Рахункової палати та його заступник не можуть бути громадянами однієї й тієї ж держави-учасниці.

5. Члени Рахункової палати діють в інтересах Союзної держави і при виконанні своїх обов'язків є повністю незалежними.

Стаття 56

1. Рахункова палата здійснює контроль за виконанням дохідних і видаткових статей бюджету Союзної держави за обсягами, структурою та цільовим призначенням, перевірку звітів про доходи та витрати всіх органів Союзної держави, встановлює, чи є законними отримані доходи і проведені витрати, а також з'ясовує, наскільки рациональным было управление финансами, контролирует эффективность использования имущества Союзного государства.

2. Органи Союзної держави, національні аудиторські організації або компетентні органи держав-учасників направляють до Рахункової палати за її запитом будь-які документи та інформацію, необхідні для виконання Рахунковою палатою покладених на неї функцій.

3. За підсумками фінансового року Рахункова палата вносить на розгляд Раді Міністрів і Парламенту щорічний звіт. На підставі розгляду доповіді вищезазначені органи, діючи самостійно або спільно, можуть вносити до Вищого Державна Рада пропозиції щодо оздоровлення фінансів Союзної держави.

4. Рахункова палата може, діючи за власною ініціативою або на прохання будь-якого з органів Союзної держави, давати в межах своєї компетенції укладення з окремих питань.

5. Рахункова палата встановлює власний регламент, який затверджується Радою Міністрів.

Глава VI. Посадові особи

Стаття 57

1. Посадові особи органів Союзної держави і їх апаратів, за винятком членів Вищої Державної Ради, Ради Міністрів і членів Палати Союзу Парламенту, є державними службовцями Союзної держави і призначаються з числа громадян держав-учасників.

2. Посадові особи органів Союзної держави і їх апаратів:

    при виконанні своїх обов'язків діють в загальних інтересах, які не можуть звертатися по вказівок від якого б то не було державного органу держав-учасників;

    не можуть поєднувати роботу в органах Союзної держави з іншою оплачуваною діяльністю, за винятком викладацької, наукової та іншої творчої діяльності;

    не має права займатися діяльністю, несумісною з їх статусом посадових осіб органів Союзної держави, і використовувати своє службове становище, зокрема, в інтересах політичних партій, об'єднань та інших організацій.

3. Правовий статус посадових осіб органів Союзної держави і їх апаратів, розмір заробітної плати, їх соціальні гарантії встановлюються Вищим Державною Радою за поданням Ради Міністрів.

Розділ VI. Акти Союзної держави

Стаття 58

Для здійснення цілей і принципів Союзної держави його органи в межах своєї компетенції приймають нормативно-правові акти, передбачені цим Договором, а саме: закони, Основи законодавства, декрети, постанови, директиви та резолюції. Органи Союзної держави також можуть брати рекомендації та висновки.

Стаття 59

1. За предметів виняткового ведення Союзної держави приймаються закони, декрети, постанови і резолюції. Декрети і постанови приймаються органами Союзної держави на підставі цього Договору та законів Союзної держави.

2. По предметів спільного ведення Союзної держави і держав-учасників приймаються Основи законодавства, директиви і резолюції.

3. Нормативно-правові акти Союзної держави з предметів спільного ведення Союзної держави реалізуються шляхом прийняття національних нормативно-правових актів держав-учасників з відповідних питань.

Стаття 60

1. Закони та декрети призначені для загального застосування, є обов'язковими у всіх частинах і після їх офіційного опублікування підлягають прямого застосування на території кожної держави-учасниці.

2. У разі колізії норми закону або декрету Союзної держави і норми внутрішнього закону держави-учасниці переважну силу має норма закону чи декрету Союзної держави. Однак це положення не застосовується до колізії норм закону або декрету Союзної держави і норм, що містяться в конституціях і конституційних актах держав-учасників.

3. Постанови є обов'язковими у всіх своїх частинах для тієї держави, фізичної або юридичної особи, якій вони адресовані.

4. Директиви є обов'язковими для кожної держави, якому вони адресовані, при збереженні за органами відповідної держави свободи вибору форм і методів дій.

5. Резолюція є актом, за допомогою якого забезпечується поточна діяльність органів Союзної держави.

Розділ VII. Заключні положення

Стаття 61

Положення цього Договору, поетапна реалізація яких може вимагати внесення поправок і доповнень до конституції держав-учасників, вступають в силу після здійснення необхідних внутрішньодержавних процедур щодо зміни конституції кожної держави-учасниці.

Стаття 62

1. Після набрання чинності цим Договором за пропозицією Вищої Державної Ради Парламент Союзної держави розгляне проект Конституційного Акту, що визначає на основі цього Договору державний устрій Союзної держави і його правову систему.

2. Після схвалення Парламентом Союзної держави проект Конституційного Акту передається президентами держав-учасників на розгляд парламентів держав-учасниць, а потім відповідно до їхнього законодавства виноситься на референдуми в державах-учасницях.

3. Після схвалення Конституційного Акту на референдумах держави-учасники вносять необхідні доповнення і зміни в свої конституції.

Стаття 63

З метою поетапного втілення в життя цього Договору Російська Федерація і Республіка Білорусь приймають Програму дій Російської Федерації та Республіки Білорусь щодо реалізації положень Договору про створення Союзної держави.

Стаття 64

Вибори до Палати Представників Парламенту Союзної держави першого скликання проводяться не пізніше 6 місяців після прийняття парламентами держав-учасників відповідних законодавчих актів.

Стаття 65

1. Цей Договір є відкритим для приєднання до неї інших держав, які є суб'єктами міжнародного права, які поділяють цілі та принципи Союзної держави і приймають на себе в повному обсязі зобов'язання, що випливають з Договору.

2. Держави-учасниці розглядають звернення третіх держав і запрошують їх стати учасниками цього Договору після виконання необхідних умов для вступу, які встановлюються Вищим Державною Радою, і здійснення процедур, пов'язаних з розширенням числа держав-учасників.

Стаття 66

1. Поправки до цього Договору можуть бути запропоновані державою-учасником, Парламентом і Судом Союзної держави. Поправки розглядаються Радою Міністрів і виносяться на схвалення Вищої Державної Ради.

2. Поправки оформляються окремими договорами, підлягають ратифікації державами-учасниками.

Стаття 67

1. Держава-учасниця з дотриманням його відповідних конституційних процедур на підставі всенародного референдуму може прийняти рішення про вихід з Союзної держави. Про це глава держави, який бажає вийти з Союзної держави, письмово повідомляє Вищий Державна Рада, Парламент Союзної держави і інша держава-учасниця. Цей Договір припиняє свою дію стосовно такої держави після закінчення 18 місяців з дати проведення в ньому референдуму з даного питання.

2. Вихід з цього Договору не зачіпає виконання зобов'язань, прийнятих на себе державами-учасниками за Договором, реалізація яких обумовлена ​​певним часовим проміжком.

Стаття 68

1. Цей Договір не спрямований проти третіх держав. Держави-учасники дотримуються зобов'язання за раніше укладеними міжнародними договорами.

2. Держави-учасниці не будуть приймати на себе міжнародні зобов'язання, що суперечать положенням цього Договору.

Стаття 69

1. Цей Договір підлягає ратифікації державами-учасниками і вступає в силу з дати обміну ратифікаційними грамотами.

2. Договір є безстроковим.

Стаття 70

1. Договір про утворення Співтовариства Росії і Білорусії від 2 квітня 1996 року і Договір про Союз Білорусі та Росії від 2 квітня 1997 року припиняє дію з моменту вступу в силу цього Договору.

2. Правові акти, прийняті раніше в рамках Співтовариства і Союзу, продовжують діяти в частині, що не суперечить цьому Договору.

3. До першого засідання Вищої Державної Ради Союзної держави його функції виконує Вища Рада Союзу Білорусі і Росії.

4. До виборів в Палату Представників Парламенту Союзної держави функції Парламенту Союзної держави виконує Парламентська Збори Союзу Білорусі і Росії.

5. До першого засідання Ради Міністрів Союзної держави його функції виконує Виконавчий Комітет Союзу Білорусі і Росії.

6. До формування Постійного Комітету його функції виконує апарат Виконавчого Комітету Союзу Білорусі і Росії, створений відповідно до Статуту Союзу Білорусі і Росії.

Стаття 71

Цей Договір реєструється відповідно до статті 102 Статуту Організації Об'єднаних Націй.

Вчинено в Москві 8 грудня 1999 року в двох примірниках, кожний російською і білоруською мовами, при цьому обидва тексти мають однакову силу.

За Російську Федерацію Б.Єльцин

За Республіку Білорусь О.Лукашенко

«<Попередня. | ЗМІСТ | Слід. »»



Реклама



Новости