Топ новостей


РЕКЛАМА



Календарь

Урок в 5-му класі "Одяг говорить про людину"

розділи: МХК і образотворчого мистецтва

Мета уроку:

    1. познайомити учнів з декоративно-прикладним мистецтвом Стародавнього Китаю;
    2. показати тісний зв'язок східного мистецтва з навколишньою природою і міфологією;
    3. показати відмінності в одязі різних станів Китаю;
    4. розвивати творчу фантазію учнів;
    5. виховувати в учнів інтерес до світового мистецтва, толерантність.

Матеріали до уроку: підручник Н.А. Горяєва «Декоративно-прикладне мистецтво в житті людини. 5 клас », репродукції картин китайських художників, фотографії і малюнки із зображенням будівель, предметів побуту, одягу Китаю; роздаткові матеріали ( додаток 3 ), Навчальні таблиці, дитячі малюнки; ножиці, клей, фарби, тонкі кисті, фломастери, гелеві ручки.

Хід уроку

I. Організаційно-психологічний момент (перевірка готовності до уроку, підрахунок кількості присутніх).

II. Вступна бесіда і актуалізація знань учнів.

Учитель: Природа, що оточує людину, звичаї і релігія тісно взаємопов'язані і відбиваються в світогляді народів. Ці уявлення проявляються і в архітектурі, національному костюмі, предметах побуту.

Ми вже знаємо, як світогляд древніх єгиптян відбилося в їх декоративному мистецтві. Суть декору (прикрас) - виявляти ролі людей, їх відносини в суспільстві, а також виявляти і підкреслювати певні спільності людей за класовою, становому та професійними ознаками.

Питання до класу: Як ви думаєте, для чого потрібна людині одяг?

(Відповіді учнів: одяг захищає від холоду, краде недоліки фігури, створює образ, стиль).

Учитель: Але ще одяг стає особливим знаком - знаком положення людини в суспільстві, т. Е. Його соціальної ролі.

Питання до класу: Які ви знаетеотлічія в одязі вищих і нижчих станів суспільства? (Відповідь: у людей вищих станів - дорогі тканини і складна декоративне оздоблення одягу: вишивка, золоте шиття, прикраса дорогоцінними каменями, у нижчого стану - прості, грубі тканини і простота декору або повна його відсутність).

III. Організація пізнавальної діяльності.

На цьому уроці ви познайомитеся з декоративно-прикладним мистецтвом народів Сходу, зокрема, Стародавнього Китаю. Традиційна східна культура цікава тим, що вона є не тільки історією і надбанням стародавніх цивілізацій, але живе і в наші дні. Народи Китаю, Японії, а також Індії дбайливо зберігають національні традиції, які органічно увійшли в їх сьогоднішнє життя.

А) Міфологічні уявлення.

Учитель: Декоративно-прикладне мистецтво Китаю, так само як і мистецтво інших народів, тісно пов'язане з міфологічними уявленнями, що йдуть в глибоку старовину.

Учень (міф про походження світу): «Згідно з китайським міфом спочатку світ складався їх численних дрібних часток, в якийсь момент легкі світлі частинки піднялися вгору, а важкі, темні впали вниз. З світлих частинок, які отримали назву ян, утворилося небо, з темних (інь) - земля. Взаємозв'язок ян і інь породила в природі тепло і холод, світло і темряву, добро і зло. Існування ян і інь є необхідною умовою життя, їх співіснування та чергування неминуче, як чергування літа і зими, дня і ночі ».

Учитель: Графічно ці космічні сили зображувалися як дві невіддільні половини - біла (ян) і чорна (інь), вигнуті таким чином, що здається, ніби одна готова перейти в іншу (1). Біла точка на чорній половині і чорна точка на білій половині уособлюють неминуче взаємопроникнення протиборчих сил.

Додаткові відомості (для просунутих класів). Союзом ян і інь були породжені п'ять першоелементів (п'ять стихій): земля, вода, вогонь, дерево, метал, - від яких і сталося все у всесвіті. Взаємодія п'яти першоелементів визначило різноманіття явищ і предметів природи: п'ять станів погоди (дощ, холод, спека, вітер, ясна погода), п'ять кольорів (жовтий, білий, червоний, синій, чорний). Жовтий - колір стиглих плодів - символізує землю, що віддає людям свої багатства. Червоний - колір вогню, народженого блискавкою, і символ союзу неба і землі.

Вважали, що сонце і інші небесні світила мають духом. Сонце-дух щодня здійснює подорож по небесному склепіння зі сходу на захід на вогненній колісниці, яку везуть шість безрогих драконів чи-лун.

За східним міфологічним уявленням, існує чотири священних істоти: дракон - символ весни і сходу, тигр - символ осені і заходу, фенікс - символ літа і півдня і черепаха - символ зими і півночі.

Б) Дракон вважався повелителем водної стихії. Зображення драконів донині можна побачити і в храмах, і в палацах, і в будинках. Образами драконів прикрашені вази, піали і багато інших предметів декоративно-прикладного мистецтва.

З легендою про зцілення царя драконів і владики вод - так вана - пов'язаний знаменитий танець дракона (2), що виконується в Китаї щороку. Під час цього свята люди, одягнені в національні костюми, урочисто проносять по головних вулицях міста або села майстерно зробленого дракона.

Під час цього свята люди, одягнені в національні костюми, урочисто проносять по головних вулицях міста або села майстерно зробленого дракона

дракон

Дракон, що став символом китайської нації, був, як правило, істотою добрим, милостивим до людей. За це китайці віддавали йому високі почесті. Збереглася велика кількість зображень найрізноманітніших драконів. Один з варіантів являє дракона з тілом змії, покрите лускою, кролячими очима, коров'ячими (або заячими вухами), на морді у нього довгі вуса, а чотири тигрові лапи мають орлині кігті. Дракона було прийнято зображати заковтує або вихлюпувати перлину - символ його сили і могутності (3-4).

В) Звичаї (додатково для просунутих класів).

Багато традиційних уявлень пов'язано зі святом Нового року, який відзначають в лютому, коли починається оновлення природи. Існувало уявлення, що злі духи бояться червоного кольору, тому перед святом на предмети домашнього вжитку наклеювали смужки червоного паперу. Напередодні Нового року в кожній хаті розвішували декоративні ліхтарі, обтягнуті кольоровим папером або матерією і прикрашені малюнками. Улюбленим зображенням був малюнок дракона. До стін і дверей будинків кріпили зображення двох риб як побажання матеріального благополуччя і достатку, а на вікна вивішували зображення п'яти кажанів, які символізують п'ять видів щастя: удачу, шана, довголіття, багатство і радість.

У найбільшій кімнаті біля північної стіни на низький стіл ставили вазу з гілками сосни або бамбука (символами довголіття і високої моральної чистоти), вишні або сливи (символами початку весни), а також страви з печивом квадратної форми (символом землі) або піалу з зернами пшениці (символом благополуччя).

Для вигнання злих духів всю ніч палили феєрверки, підривали хлопавки.

У Китаї здавна любили квіти персикового дерева, які уособлювали весну і своєю свіжістю нагадували обличчя красуні. Пейзаж з квітучими деревами або пагодами можна побачити зображеними на свитках, віяла, чашках для зеленого чаю (5-6).

Г) Національний костюм. Головний убір. Зачіска.

Національний одяг китайців була багатошаровою. Чоловіки і жінки носили довгі халати, приховують форму тіла. Довгі широкі рукави нагадували мішки. Згодом урядовими указами були регламентовані фактура тканин, колір одягу імператора і його свити, чиновників і іншого населення: золотий і жовтий - колір для імператора (7), білий і червоний - для воїнів, блакитний - для молодих воїнів, коричневий - для сановників ( см. малюнки в підручнику на стор. 108-109).

Ідеали краси з плином часу змінювалися, але почуття гармонії у китайців було сильно розвинене завжди.

Чоловіки носили зачіски з довгого волосся, покладених в пучки на маківці; над чолом, на скронях і потилиці волосся пригладжує, а вузол закріплювався шпилькою. У свій час був введений звичай брітьпереднюю частина голови, а волосся на потилиці заплітати в косу. Щоб коса була довшою, в кінці волосся вплітали шовкові шнури. Коса у хлопчиків символізувала зв'язок з родиною.

Невід'ємною частиною костюма був головний убір. Його не знімали навіть в урочистих випадках, а з прикрас на головному уборі можна було визначити соціальне становище людини. Носили конічні капелюхи з очерету, невеликі шапочки з прозорого або чорного шовку, в урочистих випадках надягали головні убори, що нагадують дах пагоди.

Китайські імператори вважалися синами небесного дракона. Протягом століть саме дракон був символом імператорського дому. Трон імператора - трон дракона; особа імператора - особа дракона. Серед багатьох титулів імператора найбільш почесним був «живий дракон». Дракон красувався на державному гербі. Коли треба було оповістити про кончину імператора, говорили, що він полетів на небо верхи на драконі. Тому серед зображень дванадцяти символів Праведного Шляхи на халаті імператора одним з головних був дракон. Зображення сонячного диска містилося на праве плече імператорського халата, а місячного - на ліве. На сонячному диску, як правило, був вишитий триногий (непарна, «чоловіче» число) півень, а на місячному - заєць про чотирьох лапах (парне, «жіноче» число), толкущіхся в ступі порошок безсмертя (7).

Китаянки повинні були володіти витонченими манерами. Знатні дами вміли грати на лютні, співати, грати в шахи, писати вірші, майстерно вишивати, володіти каліграфією (8). Прекрасним вважалося кругле обличчя, яке поети порівнювали з блідою місяцем. Маленькі ступні і кисті рук були ознакою аристократизму, тому ступні дівчаток зі знатних родин щільно бинтували, на них надягали спеціальні колодки, які пригнічують ріст.

Жіночі зачіски складніше чоловічих, в їх основі пучок. Часто в зачісці робили кілька проборов, симетричних валиків, петель. Зачіски могли носити з негустий чубчиком, яка доходила до середини чола. Волосся і головні убори прикрашалися квітами, гілками, листям, вони підтримувалися шовковими шнурами та шпильками. Китаянки сильно білили обличчя, рум'янилися і підфарбовували брови (див. Рис. В підручнику на стор.111).

Китай вважається батьківщиною шовку, з шовкових тканин шили одяг для вищих верств суспільства, виготовляли ширми, на них писали пейзажі. Побутова одяг простолюдинів значно відрізнялася від парадного костюма знаті (див. Рис. В підручнику на стр.112-113).

Будь костюм вимагав особливої ​​уваги до деталей: поясам, віяла, парасолькою. Пояси, як правило, прикрашалися майстерною вишивкою (див. Рис. В підручнику на стор.111). Віяла виготовлялися з паперу, яка кріпилася на бамбуковий каркас. На віялі зображували пейзаж, гілки, траву або бамбук (6). На завершену розпис художники ставили свою печатку червоного кольору (9).

На завершену розпис художники ставили свою печатку червоного кольору (9)

IV. Практична робота учнів: прикраса китайського одягу (шаблонів) декоративними елементами (робота по групах).

Ця практична робота може виконуватися на тонованому папері кольоровими гелевими ручками, аквареллю, гуашшю або фломастерами. Для прикраси халата можна користуватися ручками бронзового та срібного кольору. На аркуші формату А2 вчитель заздалегідь виконує і вирізає фігури ляльок - «китайського імператора» і «придворної китайської дами» (див. Додаток 1 , Фото 1), одяг для яких діти повинні прикрасити.

Завдання по групах:

I група (сильні учні) - виконати декоративні орнаменти (геометричні або рослинні) для деталей китайського жіночого костюма: коміра, низу рукавів і низу халата (10). Лекала деталей знаходяться в конвертах на партах (див. Додаток 2 ). У групі може бути 3-4 людини: один виконує орнамент для коміра, інший - для рукавів, третій - для низу верхнього халата, четвертий - для нижнього. Важливо домовитися про кольорову гаму і елементах візерунка, щоб орнаменти гармоніювали один з одним.

Послідовність виконання орнаментів для прикраси жіночого китайського костюма.

  1. Обвести контури лекал деталей костюма на альбомному аркуші (див. Додаток 1 ).
  2. Затонувати ці форми. (Домовтеся між собою про кольорову гаму, щоб орнаменти гармоніювали один з одним).
  3. Тонкими пензликами гуашшю (фломастерами або гелевими ручками) виконати орнамент. Можна використовувати попередній малюнок олівцем. (Бажано домовитися про однакових елементах орнаменту для коміра, рукавів і низу верхнього халата, щоб в результаті не вийшло дисгармонії).

II група - прикрасити халат китайського імператора зображенням дракона, скориставшись Інструкцією 1 (див. додаток 4 ). П ріменена розробка вчителем образотворчого мистецтва московської школи № 498 О.Ю. Пшеничного.

III група - виконати декоративний малюнок для віяла або ліхтарика у вигляді квітучої гілки сакури (вишні) (Інструкція 2). Шаблон ліхтарика - в конверті. Малюнок для віяла виконується на ½ альбомного листа (див. додаток 5 ), Потім складається гармошкою.

V. Підведення підсумків (виставка творчих робіт).

Кращі роботи прикрашають жіночий і чоловічий китайський костюм. Малюнки драконів вирізаються і злегка наклеюються в області грудей і на поділ чоловічого халата, орнаменти для жіночого халата також вирізаються і наклеюються на жіночий костюм (див. Додаток 1 ): Фото 2 - робота 5 «А» кл., Фото 3 - робота 5 «Б» кл., Фото 4 - робота 5 «В» кл. (Див фото 11).

Решта робіт йдуть на спільну виставку: фото 5 (див. Додаток 1 ).

Використана література до уроку

  1. Дитяча енциклопедія. Том 5 «Стародавні цивілізації» .- М .: «ТЕРРА» - «ТНРРА». 1995, с. 401-416.
  2. Газета «Мистецтво» №23-24 / 2006. - М .: Изд. Будинок «Первое сентября».

29.04.2009


Реклама



Новости