Що йде в небуття: село Шебрін

1. Схожі статті:

Звичайна село з незвичайною історією - так можна сказати про невеликому населеному пункті в декількох кілометрах від Бреста. На перший погляд, село нічим не примітна. Хіба що, зачаровує і захоплює дух довгий зелений тунель з дерев на в'їзді в Шебрін.

Ще село сусідить з аеропортом, і з кожного городу можна спостерігати за злетами і посадками літаків. За радянських часів тут розташовувався піонерський табір «Теремок». А в кінці дев'яностих руїни табору залучали любителів квестів і пейнтболу. У вихідні на берег Муховця люблять приїжджати брестчане. Ось мабуть і все, чим відомий Шебрін (Щебрін). З назвою села (точніше першої її буквою) пов'язана окрема історія. Але про це іншим разом.

Наглядова гість, можливо, зверне увагу на старі дерева зі стовбурами в кілька людських обхватів на початку центральної вулиці. І на старовинну церкву з дзвіницею. В іншому ж цікавий погляд не помітить нічого особливого.

А між тим Шебрін - своєрідна перлина, яку не відразу помітиш під скромною сірої раковиною А між тим Шебрін - своєрідна перлина, яку не відразу помітиш під скромною сірої раковиною. В цьому році селі виповнилося рівно 500 років з моменту першої літописної згадки! Символічно, що ювілей збігся з «Роком малої Батьківщини». Правда, самі шебрінци цього ніяк не відчули й не помітили. До слова, ніхто з жителів навіть не в курсі цієї знаменної події.

Згідно з письмовими джерелами, село відома з 16 століття як шляхетська власність в Берестейском старостві і повіті ВКЛ. У той час тут вже існувала церква Різдва Богородиці, якій єпископ Луцький і Берестейський Юліан Фальковський заповідав в 1518 році шість валок землі: ні багато, ні мало - 128 гектарів на сучасний перерахунок. (Джерело: Енциклопедія "Гараді и вёскі Беларусі", Том З)

Під час народного повстання під проводом Тадеуша Костюшка в 1794 році через Шебрін по старому московському тракту відступали війська польського воєначальника Сераковського, переслідувані армією російського полководця Суворова.

Після 3-гo поділу Речі Посполитої в 1795 році Шебрін знаходився в складі Російської Імперії (спочатку в Слонімської, з 1797 року - в Литовській, а з 1801 року - в Гродненській губернії). У 1793-1798 роки єпископом Константином в Шебріне побудована парафіяльна кам'яна Пречистенская церква. Однак на багатьох картах вона вказана як Церква Різдва Пресвятої Богородиці. Вона стоїть тут і до цього дня. Цей храм - пам'ятник архітектури класицизму. Церква діюча, служби проходять тут регулярно.

У 1849 році в селі діяв паром через річку Мухавец повідомленням Шебрін-Вовки У 1849 році в селі діяв паром через річку Мухавец повідомленням Шебрін-Вовки. А трохи вище за течією працював шлюз. У 1866 році в Щебріне засновано народне училище. У 1886 році село перебувала в Косічской волості Брестського повіту. Вона налічувала на той момент 17 дворів і 285 жителів. До слова, зараз тут проживають всього 94 людини. У селі була православна церква, церковно-приходська школа, трактир. А ось Шебрінскій прихід в 1886 році складався з 600 чоловіків і 576 жінок.

Як говорить стародавня легенда, в відстані версти від Шебріна, на березі Мухавца, є піднесена, за деякими припущеннями насипна, площа, величиною близько однієї десятини (більше ста соток) і заввишки в 2 аршини. Називається Адамуха. Тому що колись тут був маєток якогось багатія Адама. Не маючи спадкоємців, оповідає легенда, Адам закопав свої гроші на дні Мухавца, відвівши попередньо воду за допомогою каналу в бік. У 1867 році селянином Семеном Носикова, поблизу Шебріна був знайдений монетний скарб датується 1663-1706 роками. Цей скарб був доставлений до Імператорської Археологічну Комісію. Чи це той скарб, що сховав Адам, чи ні, історія замовчує.

З 1890 року Шебрін - центр Кобринського селянського товариства (484 десятин землі). Поруч із селом знаходився фільварок Шебрін, який належав якомусь В. Дмитровскому. Згідно з переписом 1897 року в селі було 54 двору, 429 жителів, церква, народне училище, хлебозапасний магазин, трактир. У 1900 році засновано торф'яної завод, оснащений паровим двигуном, на якому працювало 20 робітників. За сучасними мірками Шебрін вдавав із себе досить великий і розвинений населений пункт.

У період міжвоєнної Польщі (1921-1939 роки) селища йти було Косічской гміні Брестського повіту Поліського воєводства У період міжвоєнної Польщі (1921-1939 роки) селища йти було Косічской гміні Брестського повіту Поліського воєводства. У селі було 47 дворів, 280 жителів. На її території працювали три вітряні млини і молочна ферма. Як заходів проти затоплення сільського пасечного луки, уздовж берега річки Муховець була насипана гребля (Шебрінская гребля № IV). На місці колишнього фільварку Дмитровського розміщувалася армійська облога ямно-Шебрін. У селі був маєток роду Акімових, спадкоємицею якого в 1930 році була Ольга Акімова. Її батько, Михайло Михайлович Акімов, ще в Імператорської армії складався на посаді головного лікаря Брест-Литовської кріпосної артилерії. Він спочиває на Шебрінском кладовищі. Могила розташована недалеко від проїзду і досить добре збереглася.

З вересня 1939 року Шебрін знаходився в складі БРСР З вересня 1939 року Шебрін знаходився в складі БРСР. У 1940 році тут налічувалося 90 дворів і 290 жителів. В роки німецької окупації з 1941 по липень 1944 року Шебрін, як і багато білоруських села, чимало постраждав. Було спалено 12 дворів, вбито 10 жителів, 16 селян загинули на фронті, 4 - в партизанах.

Згідно з переписами населення, в 1959 році в селі проживало 306 чоловік. B 1970 році - 243 жителя. У ці роки в Шебріне знаходилося відділення і молочно-товарна ферма радгоспу «Брестський», клуб, магазин, школа, бібліотека, піонерський табір «Теремок». Життя в селі в той період вирувало. У 1976 році на півночі від села був відкритий Брестський аеропорт (перший етап). А c +1986 почав функціонувати аеровокзальний комплекс.

Ще однією історичною родзинкою Шебріна можна вважати курганний могильник, що датується приблизно 8-10 століттями Ще однією історичною родзинкою Шебріна можна вважати курганний могильник, що датується приблизно 8-10 століттями. Знаходиться він на правому березі річки Мухавец, недалеко від села. Народ вважає насипу могилами з часів шведсько-польських воєн. Курган був обстежений в 1980, 1983, 1985 роках. Тоді тут були знайдені фрагменти толстостенной кераміки, залишки обгорілих дощок, дрібні переженилися кістки людини. Швидше за все артефакти свідчить про поховальному обряді трупоспалення. І зараз вони знаходяться в Інституті історії АН Білорусі в Мінську, де з ними можна ознайомитись.

На жаль, але таке цікаве, з яскравою і насиченою історією місце навіть в рік «Малої Батьківщини" не удостоїлося пам'ятного знака (невеликий стели або валуна із зазначенням року заснування), що свідчить про його яскравому минуло і такому важливому ювілеї. Так і йде, немов під воду, ніким не помічена і не оцінена ще одна сторінка нашої багатої минулого.

Олег Поліщук, Ольга Ухнальов спеціально для соціального порталу Реальний Брест