Урок літератури в 11 класі "Аналіз вірша А.А. Блоку "Незнайомка"
Автор: Калініна Лариса В'ячеславівна,
вчитель російської мови та літератури, заступник директора з НВР
МБОУ ЗОШ № 34, м Твер
Тема уроку: Аналіз вірша А.А. Блоку «Незнайомка».
Мета уроку:
- Познайомитися з віршем О. Блока «Незнайомка», зробити його аналіз
- Показати, як змінюється настрій і тональність блоківської лірики в II книзі віршів на прикладі вірша "Незнайомка".
- Розвинути навички аналізу ліричного твору.
- Прищепити любов до російської поезії, розвинути естетичний смак.
Обладнання уроку:
- Комп'ютер, проектор, презентація до уроку.
Методичні прийоми: лекція з елементами бесіди, аналіз віршів.
Хід уроку
- Організаційний момент.
- Вступне слово вчителя
- "Варто вимовити ім'я А. Блоку - і негайно ж у свідомості виникають егострокі:« І кожен вечір в час умовлений ... "
І це не випадково. «Незнайомка» не тільки одне з кращих стіхотворенійпоета, але і одна з найдосконаліших створінь всієї російської лірики ».
Те, що володіє якоюсь дивною музикальністю, вірш з первогоже прочитання заворожує, зачаровує. «Незнайомка» полонить читача, але полон цей стає добровільним і солодким. Сьогоднішній урок ми присвятимо цьому поетичного шедевру. Мета уроку - знайомство і аналіз вірша «Незнайомка» (Слайд № 1, 2)
3. Історія створення вірша «Незнайомка»
Перша книга «Віршів про Прекрасну Даму» була визнана видатним явищем мистецтва, тому що висловила жагуче прагнення до утвердження краси. Але як пізніше зізнається сам Блок, в ній була розгубленість перед життям. "Вірші про Прекрасну Даму" - своєрідний ліричний щоденник інтимних любовних переживань. Любов малюється як обряд служіння чогось вищого. Неясні передчуття, тривожні очікування, містичні осяяння і ознаки переповнюють вірші. Ідеальний світ протиставлений подій реальної дійсності, яку поет відтворює в абстрактних або гранично узагальнених символистских образах.
Вірш «Незнайомка» з'явилося на світло в 1906 році. Це був час, важке для поета. «Ймовірно, революція дихнула в мене і щось розтрощила всередині душі, так що розлетілися кругом нерівні осколки, іноді, може бути, випадкові», - писав Блок. У цей час поет говорить про «розтерзаної мрії». Його вірші пронизані відчуттям настав перелому, кордону. Крах колишніх містичних ілюзій тягло за собою трагічну, все розвінчує іронію і більш тверезий погляд на життя, визнання земної, реальної дійсності. На співака Прекрасної Дами глянула порожнеча, і він заметушився у великому збентеженні, в пошуках чогось нового, достовірного. Поет з несподіваною вершини глянув на світ і побачив, що, крім Прекрасної Дами, є і «зігнуті спини» ( «Фабрика»), і ненависні йому «ситі».
Та висота почуттів і очікувань, яким жив блоковский герой віршів про Прекрасну Даму, втрачена, цілісність зникла, мрія не витримала зіткнення з вульгарністю і прозою реального світу. Г. Чулков, тісно спілкувався з поетом в роки першої революції, підкреслював у своїх спогадах, що Блок, «надзвичайно точний і акуратний, бездоганний у своїх манерах і життя, гордо-ввічливий, загадково-красивий, був для людей, які близько знали його, самим розтривоженим, змученим ... людиною ».
- Послухаємо історію створення вірша «Незнайомка» (індивідуальне завдання учня)
Учень. Вірш народилося з поневірянь по петербурзьким передмістях. Молодий літератор Євген Іванов 9 травня 1906 записав у своєму щоденнику розповідь про поїздку з Блоком за місто. Блок повіз його в Озерки - дачне селище біля станції Фінляндської залізниці. Блок повів його до озера, де "скриплять кочети" і "вереск жіночий", де все - убозтво, нудьга і вульгарність. І тут-то саме цілком очевидною ставала необхідність того, щоб крім цієї "дачного життя в світі відбувалося ще й щось інше.
"Потім Саша з якоюсь ніжністю до мене вказував на позолочений крендель булочної, на вивіски. Все це він показував з великою любов'ю, як би бажаючи ввести мене в той шлях, яким вівся він тоді, в той вечір, як з'явилася "Незнайомка". Нарешті привів на вокзал Озерковская. З невеликого венеціанського вікна видно "шлагбауми", на все це він вказував за віршами. У вікні видно залізниця. Потяги часто проносяться повз ... зеленіючі зорі шматок неба то закривається, то відкривається. З цими пролітають машинами і пов'язана поява в вікні "Незнайомки".
Взявшись бути гідом у цій літературній прогулянці по курних вуличках цього дачного селища, Блок і свого приятеля, і собі доводив реальність власних вигадок. Зрозуміло, особливу, чисто духовну - але все-таки безсумнівну достовірність описаного ним фантастичного події.
- Образ таємничої незнайомої дівчини притягував увагу не тільки письменників, а й художників. Перед вами кілька варіантів таких творів. У кожного художника своє уявлення про цей образ, своя ідея його втілення. (Слайд № 3)
- аналіз вірша
- Познайомимося з самим віршем О. Блока в акторському виконанні. (Слайд № 3, значок «звук»)
- Проблемне питання нашого уроку: "Незнайомка" - реальна жінка або мрія поета.
- З'ясуємо значення деяких слів і словосполучень за допомогою контексту інших творів (Слайд №3 гіперпосилання в тексті)
- Спробуємо розібратися в задумі автора.
- Зверніть увагу на композицію вірша. Скільки частин ви б виділили? Як вони співвідносяться один з одним?
(Учень. У вірші дві частини, воно побудовано на контрасті картин і образів, а основним літературним прийомом є антитеза, протиставлення.)
Аналіз першої частини вірша
- Які образи першої частини? Що ми бачимо, що помітний? Відзначимо ключові слова в першій частині вірша. (Слайд № 4)
(Учень. Дивно, але ми потрапляємо за місто в прекрасний весняний вечір. Однак ми не відчуваємо радості оновлення природи. Все просякнуте «згубним» духом. У країнах-кандидатах «гаряче повітря ...» Самі сірі й нудні фарби знадобилися б художнику, щоб зобразити «пил провулковій », канави і шлагбауми.
Ми бачимо, хто населяє цей світ: вульгарні жінки і чоловіки, які грають у любов, «п'яниці з очима кроликів», «сонні лакеї», засмучені діти і верещали жінки. Єдина розвага для жителів цього містечка - катання на човнах по озеру і відвідування місцевого «духовного» центру - ресторану.
І раптом око помічає щось золотящееся. Що ж? Виявляється, тут приймають за золото блискучу вивіску над дверима магазинчика - «крендель булочної». А як же місяць, покровителька закоханих, оспівана поетами? Але в цьому світі немає навіть небесного світила, просто є диск, який «безглуздо кривиться». Ну що ж, в світі, де золотом грають лише вивіски, а місяць нудьгуючи дивиться на людське мельтешение, і закохані пари: «серед канав гуляють з дамами випробувані дотепники». Немає високого почуття, ні піднесених відносин, а отже, зникає Поезія. Якщо раніше в «Віршах про Прекрасну Даму» Блок взагалі не помічав прийме зовнішнього світу, то тепер він боляче поранений ними. Від цього світу нікуди не дітися, він проникає навіть в вірші про жінку, таємничої незнайомки. У страшному бездуховному світі навіть природа втрачає свою красу: він зневажений побутом. Тут нема чим дихати: «гаряче повітря дикий і глухий».)
- Де відбувається дія?
(Учень. Місце дії у Блоку не просто ресторан, але - ресторан, як ніби вся грязь і вульгарність великого міста сконцентрована на одному місці. «Гаряче повітря дик і глухий» - це не тільки про повітрі, може бути, і не тільки про нього , тому що логічно з ним пов'язаний тільки перший епітет. Тут йдеться про атмосферу міста, про що випалює порожнечі і безвиході життя, дикої і глухий натовпі, про людську душу, глухий до краси, істини, до самого життя. Наступні три строфи ще більше посилюють цей мотив, підкреслюючи дисгармонію світу:
Над озером скриплять кочети,
І лунає жіночий вереск,
А небі, до всього привчений,
Безглуздо кривиться диск.)
- Який лексики більше в першій частині вірша, "високою" або "низькою"? Наведіть приклади. (Слайд № 5)
(Учень. У першій частині вірша переважає «низька» лексика: «окриками п'яними», «згубний», «пил», «крендель», «заламуючи» і т.д. Лексика п'ятої строфи "І щовечора друг єдиний ..." висока , подібна до лексикою другій частині вірша. Лексика шостий строфи "А поруч у сусідніх столиків" знову «низька» - "лакеї", "стирчать", "п'яниці", "кричать". Ці дві строфи і пов'язують частини вірша, проникаючи в тканину ліричного оповідання.
- Яку роль відіграє в першій частині вірша анафора?
(Учень. Повтор початкових рядків у першій частині створює відчуття одноманітності, обридлої повторюваності)
- Яке стилістичний засіб допомагає автору посилити атмосферу вульгарності і дисгармонії навколишнього світу? (Слайд № 6)
(Учень. Вухо сприймає дисгармонію звуків: «дитячий плач», «окрики п'яних», скрип уключин, «жіночий вереск». Накопичення різких приголосних, верещали і скребуть (неповторна блоковская алітерація), допомагає читачеві відчути дисгармонію самого життя (скрип, вереск, диск, глухий, дикий, пил). Звукопис Блоку втрачає тут свою ніжність, плавність, музикальність. Слова, вжиті поетом для оцінки російського глушини, передають потворність, грубість, примітивність цього самого глушини (чи то географічного, то чи духовного): шлагба ми, кочети, провулки, лакеї, п'яниці, кролики і т. д. У «Віршах про Прекрасну Даму» вони були б просто неможливі.)
Аналіз другій частині вірша
- Які образи з'являються в другій частині вірша? Який лексикою супроводжується це поява? Які прийоми звукопису використовуються автором?) (Слайд №7,8)
(Учень. У другій частині з'являється заголовна героїня - прекрасна незнайомка. Образ незнайомки перетворює поета, змінюються його вірші і думки. На місце побутової лексики першої частини приходять одухотворені, які вражають своєю музикальністю рядки. Художні форми підпорядковані змістом вірша, дозволяючи глибше перейнятися ім. Алітерації в описі брудної вулиці, нагромадження грубих приголосних звуків змінюються далі алітерації сонорних звуків - [р], [л], [н] і асонансами [а], [ю], [у]: "дівочий стан, шовками схоплений ний, в туман ом рухається вікні ... "," І віють давніми повір'ями її пружність шовку "підкреслюють легкість, витонченість героїні.
- Як зображується заголовна героїня вірша, дані їй автором конкретні риси? Доведіть прикладами з тексту.
(Учень. На перший погляд героїня позбавлена реалістичних рис, вона вся оповита шовками, духами, туманами, таємницею. Незнайомка сповнена поетичної принади, відгороджена від бруду дійсності піднесеним сприйняттям ліричного героя:
І віють давніми повір'ями
Її пружні шовку,
І капелюх з траурними пір'ям,
І в кільцях вузька рука.
- Як виразні засоби допомагають підкреслити риси прекрасної зовнішності героїні? На що вони вказують?
(Учень. Епітети: "капелюх з траурними пір'ям", метафори: "дівочий стан, шовками схоплений", .. До того ж ці романтичні уточнення зайвий раз вказують на "нетутешні" героїні, що прийшла звідкись з туманних далей і інших часів, рішуче відгороджують, відчужують її від світу "випробуванихвістряків", "п'яниць з очима кроликів", природно, не годяться їй в супутники.)
- Поява Незнайомки теж супроводжується анафорой: "І кожен вечір ... І повільно ... І віють:". Чому ж в цьому випадку не виникає відчуття одноманітності, обридлої повторюваності, як це відчувається в першій частині вірша?
(Учень. Тому що до сих пір ми "працювали» не зором, а слухом: "окрики", "плач", "скрип", "вереск" супроводжують заміський пейзаж. Незнайомка ж, за контрастом, змушує нас "включити" зір і уява.)
- Чим близький, перебуваючи "серед п'яних", ліричний герой таємничу незнайомку?
(Учень. Таємнича Незнайомка чужа навколишньої дійсності, це втілена Поезія, Жіночність. І вона теж "завжди без супутників, одна". Самотність героїв виділяє їх з натовпу, притягує один до одного.
І дивною близькістю закований
Дивлюся на темну вуаль,
І бачу берег зачарований
І зачаровану далечінь.
- Спробуйте показати, що "міражного" образність, що супроводжує Незнайомку, не статична. Які художні засоби сприяють створенню відчуття нереальності того, що?
(Учень. Тут досить подивитися на дієслова: "рухається", "Віють", "цвітуть", "гойдаються". Прелесть навіть в тому, як вони плавно "перетікають" один в одного: повільно, спокійно і: тихо. Безліч епітетів і метафор у другій частині "давніми повір'ями", "близькістю закований", "берег зачарований", "траурними пір'ям" створюють відчуття нереальності того, що, легкого заціпеніння, прекрасної безвиході образу.)
- Що, по -Ваш, є "зачарованої даллю" для ліричного героя?
(Учень. Ймовірно, "зачарована далечінь" -це прекрасне майбутнє, без вульгарності, бруду навколишнього світу, але поки ця "далечінь" недосяжна для ліричного героя. Розійдеться казковий туман, і все прекрасне попливе. Поет зачарований Незнайомкою, на кілька миттєвостей весь навколишній світ ніби відсунувся на другий план.
- Що змінюється після появи Незнайомки: навколишній світ або свідомість героя?
(Учень. Зміниться свідомість героя, так як він пишається присвячених в чужі таємниці, сприймаючи їх, як "чиєсь сонце", як дар, який потрібно дбайливо зберігати.
Глухі таємниці мені доручені
Мені чиєсь сонце вручено.
В моїй душі лежить скарб,
І ключ доручений тільки мені.
(Учень. У свідомості героя вгадана таємниця, що відкрила можливість іншої, прекрасне життя, далеко від вульгарності дійсності, приймається як придбане "скарб".)
- Чому в кінці вірша ліричний герой вигукує: "Я знаю: істина у вині"? Що він має на увазі?
(Учень. Ця фраза звучить у вірші двічі. Перший раз звучить з вуст п'яниць, як гасло дисгармоничного світу. Другий раз звучить під час пробудження ліричного героя від мрій. Пробудження ця трагічна. Знову постає образ задушливого світу, постає в той самий момент, коли щастя, здавалося, здобуто.
- Крім того, хлопці, вино - і символ одкровення, ключа до таємниць прекрасного. Краса, істина і поезія виявляються в неподільну єдність.
- Самостійна робота.
- Вирішіть самостійно суперечка між критиками Долгополовим і Тернівським, визначте, хто ж з них прав в своїх висновках. (Слайд № 9)
Критик Л. К. Долгополов стверджує, що Незнайомка - «лише неясне бачення, що виникло в п'яному мозку поета, привид, створений хмільним уявою. І саме тому, на відміну від Прекрасної Дами, образ Незнайомки вже не несе в собі ніяких очисних і «визвольних» функцій ».
Критик А. В. Тернівський заявляє: «Його сподівання, його уявлення про справжній і прекрасному несумісні з дійсністю. Світ, народжений його фантазією, позбавлений конкретних обрисів, крихкий і хиткий. Але це - його «скарб» - єдиний порятунок від падла навколишнього, можливість залишитися самим собою, залишитися живим. І цей світ, одухотворений чином Незнайомки, поет дарує читачам »
- Висновок. Рішення проблемного питання.
- Незнайомка - хто вона? Реальна жінка або мрія поета?
(Учень. З одного боку - реальність. Незнайома дівчина може з'явитися серед ресторанних столиків, серед п'яних, і це реальні жіночі очі, повні таємниці і чарівності, опис стрункого стану. Але з іншого боку - сон, мрія: "дихаючи духами і туманами" , це символ вічної краси світу, весняного і квітучого, який ще існує, не дивлячись на вселенську владу задушливого міста. Прекрасна Незнайомка - дійсність це чи бачення, яке прийшло з інших світів, - вже не має особливого значення. Важливо, що людська душа на мить стикнулася зі світом ін екрасного.
- Здебільшого образ Незнайомки народжений конфліктом з вульгарністю, буржуазним дачним побутом. А. Блок писав: "Переді мною виникло, нарешті, те, що я називаю" Незнайомкою ": красуня лялька, синій привид, земне диво ... Незнайомка - це зовсім не просто дама в чорній сукні з страусовим пір'ям на капелюсі. Це - диявольський сплав з багатьох світів, переважно синього і лілового. Якби я мав засобами Врубеля, я б створив Демона, але всякий робить те, що йому призначено ... "(Слайд № 10)
- Ми бачим еволюцію жіночого образу в творчості Блоку. Незнайомка одяглася в траур, вона "спустилася з небес на землю", Втрата ореол святості, Який характерний БУВ для Прекрасної Дами. При цьом Зауважуємо Наближення образу до дійсності, до реального світу, Прагнення поета найти Щось неземне в обстановці земного, піднесті до небес Звичайно жінку. Так звеличена була Любов Дмитрівна Менделєєва, яка зайняла серце не тільки Блоку, але і інших літераторів, близьких його колі, якої в буквальному сенсі слова цілували ноги і виконували кожну її примху.
- Підсумок уроку.
- Про що ми поговорили?
(Учень. Проаналізували вірш А. Блоку «Незнайомка» ...)
- Що з'ясували?
(Учень. З'ясували, що Незнайомка це і реальність його (блоківського) світовідчуття, і мрія поета про прекрасне майбутнє.
- Цей вірш не залишає байдужим нікого, його не можна забути, прочитавши одного разу, і прекрасний образ хвилює нас. Ці вірші чіпають до глибини душі своєю мелодійністю; вони схожі на чисту, прекрасну музику, що ллється з самого серця. Адже не може бути так, щоб не було любові, не було краси, якщо є такі прекрасні вірші.
- Хлопці, давайте послухаємо вірш ще раз, щоб вже по-новому насолодитися його звучанням і глибиною сенсу.
- Домашнє завдання. (Слайд № 11)
- Порівняти вірш "Незнайомка" з віршем "У ресторані" (Ніколи не забуду (він був чи не був, цей вечір :).
- Написати твір на тему: "Вірш О. Блока« Незнайомка ». (Сприйняття, тлумачення, оцінка.)

Як вони співвідносяться один з одним?
Що ми бачимо, що помітний?
Який лексики більше в першій частині вірша, "високою" або "низькою"?
Який лексикою супроводжується це поява?
Які прийоми звукопису використовуються автором?
Як зображується заголовна героїня вірша, дані їй автором конкретні риси?
Як виразні засоби допомагають підкреслити риси прекрасної зовнішності героїні?
На що вони вказують?
Чому ж в цьому випадку не виникає відчуття одноманітності, обридлої повторюваності, як це відчувається в першій частині вірша?